Jump to content

Abedin Zimberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abedin Zimberi ( 28 prill 1963, Sllupçan, Kumanovë) është një politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut, ish-anëtar i UÇK-së .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abedini ka mbaruar Fakultetin e Kulturës Fizike. [1] . Gjatë konfliktit në Maqedoni ka qenë komandant policie në brigadën 113 regjionale “Ismet Jashari” të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, si dhe shef i njësisë së inteligjencës dhe kundërzbulimit, i përbërë nga 30-35 persona, të cilët vepronin me rroba civile si. një popullsi lokale [2] .

Zimberi sot është deputet në Kuvendin e Maqedonisë nga radhët e Partisë Demokracia e Re . Ai është anëtar i:

  • Komisioni i Pushtetit Vendor, anëtar
  • Grupi parlamentar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për bashkëpunim me Parlamentin e Republikës së Mongolisë, anëtar
  • Grupi parlamentar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për bashkëpunim me Kuvendin e Republikës së Serbisë, anëtar
  • Grupi parlamentar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për bashkëpunim me Parlamentin e Mbretërisë së Suedisë, anëtar

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Собрание на Република Македонија: АБЕДИН ЗУМБЕРИ" (në maqedonisht). Marrë më 2011-02-18.
  2. ^ "Абедин Зибери" (në maqedonisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-11-05. Marrë më 18 февруари 2011. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)