Sllupçani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sllupçan
Слупчане
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej3,789
TargatKU

Sllupçan, (maqedonisht: Слупчане/Slupčane) ёshtё fshat nё komunën e Likovës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toponimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varrezat e deshmoreve, muzeu i lirisë, çeshma e gorkiçve, te prroni thatë,laki parë,gulaku, kojria e plakë,hisari madh, hisari vogel, te kulla, te bunari bejës, guri i shqipes, prroi i maslinkes, lugina e ujqëve, brija e keqe, terrlaz, kodra madhe, arbanas, tuma e therres, çeshma e haxhi Danit, ara e ibish agës, ku plas bualli, plepi egër, te kalaja,..

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002 sipas numerimit të popullsisë në maqedoni fshati kishte 3789 banorë, të gjithë shqiptarë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka klubin futbollistik "Besa" që garon në ligën e tretë të Republikës së Maqedonisë. BESA eshte nje nder ekipet mete medha ne maqodoni ajo eshte loje e bukur dhe kur luajne neve na falenderojn me shum suksese uroj qe te jet me e mira ne maqedoni...

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jakup Hasipi - Hoxhë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]