Gllazhnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gllazhnjë
Глажња
Fshat
Vendndodhja
Gllazhnjë is located in Republika e Maqedonisë
Gllazhnjë
Gllazhnjë
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Verilindor
Komuna Likovë
Krahina etnografike/gjeografike Mali i Zi i Shkupit
Koordinatat 42° 11′ 2″ Veri

21° 32′ 33″ Lindje

Gllazhnjë, (maqedonisht: Глажња/Glažnja) është fshat i braktisur nё komunën e Likovës, Maqedoni.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Gllazhnja gjendet ne veriperendim te Kumanoves ne nje largesi prej 16 kmlartesi mbidetare prej 600–700 m.Fshati kufizohet ne lindje me fshatrat Izvor dhe Allashec, ne veri me fshatrat Breze dhe Goshince,ne verilindje me Gllazhnjen e Eperme (Domanoc)ne perendim me Malin e Zi te Shkupit,ne jugperendim me Strimen dhe ne jug me Likoven.

Toponime[redakto | përpunoni burim]

Mulliri i Hajrizit

Demografi[redakto | përpunoni burim]

Sipas një regjistrimi në vitin 1900 fshati numeronte 160 banorë shqiptarë. Si pasoje e lëvizjes së popullsisë në fshatra fushorë, Kumanovë, Shkup, fshati u braktis në tërësi.Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]