Ropalca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ropalcë
Ропалце
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Likovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Mali i Zi i Shkupit
Lartësia 487 m (m.n.d.)
Prefiksi (+389) (031) 472
Targa KU
Popullsia 1.373 banorë (2002)
Faqja Zyrtare [1]

Ropalcë, (maqedonisht: Ропалце/Ropalce) ёshtё fshat nё komunën e Likovës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një Regjistrimi në vitin 1900 fshati numëronte 220 Shqiptarë, kurse sipas Regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 fshati ka 1373 banorë Shqiptarë.

Fshati Ropalc është ndër fshatrat të vogel të komunës së Likovës me rreth 2000 banorë. Fshati është i banuar tërësisht me popullatë shqiptare të konfesionit islam dhe ka xhaminë e re të ndërtuar në vitin 2008.Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]