Ropalca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ropalcë
Ропалце
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1,373
TargatKU
Faqja zyrtare[1]

Ropalcë, (maqedonisht: Ропалце/Ropalce) ёshtё fshat nё komunën e Likovës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një Regjistrimi në vitin 1900 fshati numëronte 220 Shqiptarë, kurse sipas Regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 fshati ka 1373 banorë Shqiptarë.

Fshati Ropalc është ndër fshatrat të vogel të komunës së Likovës me rreth 2000 banorë. Fshati është i banuar tërësisht me popullatë shqiptare të konfesionit islam dhe ka xhaminë e re të ndërtuar në vitin 2008.Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]