Opaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Opajë
Опае
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.996
TargatKU

Opajë, (maqedonisht: Опае/Opae) ёshtё fshat nё komunën e Likovës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opaja ka pasur në vite një rritje të ndjeshme të popullsisë të ardhur nga shtimi natyral dhe shpërguljes së banorëve nga fshatrat malore të Komunës së Kumanovës (sot pjesë nga Komuna e Likovës), megjithë emigrimin që ngelet në shifra shumë të larta.

  • Viti 1953 - 580 banorë
  • Viti 1971 - 1553 banorë (75,7% shqiptarë)
  • Viti 2002 - 1996 banorë (91,1% shqiptarë)

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Opaj kryesisht shumica e popullsis mireet me bujqsi pjesa tjeter jan te punsuar ne firma te ndryshme institucione ose kan ndonje biznes persononal.dhe pjesa tjeter punojn dhe jetojn ne shtetet e Evropes.Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]