Achères, Yvelines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Achères
Komunë
noform
Pamje nga Achères
Stema_figura
Vendndodhja
Achères is located in Franca
Achères
Achères
48°57′37″V 2°04′06″L / 48.9602°V 2.0684°L / 48.9602; 2.0684Koordinatat: 48°57′37″V 2°04′06″L / 48.9602°V 2.0684°L / 48.9602; 2.0684
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Yvelines
Qarku Arrondissement Saint-Germain-en-Laye
Kantoni Saint-Germain-en-Laye-Nord
Ndërbashkësia Grand Paris Seine et Oise
Kryetari Alain Outreman
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.44 km2
Popullsia 19733 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
INSEE 78005


Achères është një komunëFrancë. Achères bën pjesë në departamentin Yvelinesrajonit Île-de-France. Komuna ka një popullsi prej 19733 banorë dhe sipërfaqe prej 9.44 km². Dendësia e poullsisë llogaritet 2.100/km.

Achères është një komunë në departamentin Yvelines në veri-qendër të Francës. Ajo ndodhet 23.7 km (14.7 mi) nga qendra e Parisit.

Qyteti i Achères shtrihet në jug të Seine në një lak të lumit, në buzë të pyllit të Saint-Germain-en-Laye. Ajo kufizohet Saint-Germain-en-Laye dhe Poissy në jug Andrésy dhe Carrières-sous-Poissy në perëndim, Conflans-Sainte-Honorine dhe Herblay në veri, dhe Maisons-Laffitte dhe La Frette-sur-Seine në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e Achères quhen Achérois.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]