Jump to content

Acharya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

fetë dhe shoqërinë indiane, një acharya ( sanskritisht : आचार्य, IAST : ācārya ; Pali : ācariya ) është një mësues dhe instruktor ekspert në çështje të tilla si feja ose ndonjë lëndë tjetër. Një acharya (açarja) është një person shumë i mësuar me një titull të vendosur para emrave e lëndëve të mësuara. [1] Emërtimi ka kuptime të ndryshme në hinduizëm, budizëm dhe kontekste laike.

Acharya përdoret ndonjëherë për t'iu drejtuar një mësuesi ekspert ose një studiuesi në ndonjë disiplinë, p.sh.: Bhaskaracharya, matematikan ekspert.

Në hinduizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

hinduizëm, një acharya është një titull zyrtar i një mësuesi ose guruje, i cili ka arritur një nivel në Veda dhe Vedanga. [2] [ Nevojitet një citim i plotë ]

Në budizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në budizëm, një ācārya ( Pali : ācariya ) është një mësues ose mjeshtër i lartë. Në Theravada nganjëherë përdoret si titull adrese për murgjit budistë që kanë kaluar dhjetë vasa . Në tajlandisht, termi është ajahn, dhe në japonisht është ajari .

Në xhainizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imazhi i Āchārya Kundakundës, autor i teksteve xhaine si Pancastikayasara, Niyamasara

xhainizëm, një acharya është udhëheqësi më i lartë i një urdhri xhain. Acharya është një nga Pañca-Parameṣṭhi (pesë qeniet supreme) dhe si rrjedhim i denjë për tu adhuruar. Ata janë autoriteti përfundimtar në rendin murgor dhe kanë autoritetin të shugurojnë murgj dhe murgesha të reja. Ata janë gjithashtu të autorizuar të shenjtërojnë idhuj të rinj, megjithëse ndonjëherë ky autoritet u delegohet dijetarëve të caktuar prej tyre.

Një acharya, si çdo murg tjetër xhain, pritet të endet përveç Chaturmas . Bhaṭṭarakas, të cilët drejtojnë institucionet, janë teknikisht murgj të rinj, dhe kështu lejohen të qëndrojnë në të njëjtin vend.

  1. ^ Platts, John T. (1884). A dictionary of Urdu, classical Hindi, and English. London: W. H. Allen & Co. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ram Nath Sharma; Rajendra Kumar Sharma (1996). History of Education in India. Atlantic. fq. 35. ISBN 8171565999. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)