Achille Emaná

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Achille Emaná
Të dhënat personale
Emri i plotëAchille Emaná
Data e lindjes (1982-06-05) 5 Qershor, 1982 (39 vjeç)
Vendi i lindjesYaoundé, Kameruni
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2008Toulouse231(28)
2008–2011Betis91(34)
2011–2012Al-Hilal11(4)
2012Al-Ahli11(2)
2012–2013Al-Ahli12(4)
2013Al Wasl11(3)
2013–2015Cruz Azul15(1)
2015Atlante9(0)
2015–2016Gimnàstic39(9)
2016Tokushima Vortis0(0)
2017Gimnàstic16(4)
2017–Mumbai City
Ekipi kombëtar
2003–2013Flag of Cameroon.svg Kameruni41(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Achille Emaná (lindur më 5 Qershor 1982) është një futbollist kamerunas.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin kamerunas ka luajtur 41 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Cameroon.svg Kameruni
Vite Ndeshje Gola
2003 3 0
2004 2 0
2005 1 0
2006 2 0
2007 1 0
2008 11 2
2009 6 2
2010 10 1
2011 1 0
2012 3 1
2013 1 0
Gjithsej 41 6

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]