Adainville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adainville
Komunë
noform
Pamje nga Adainville
Stema_figura
Vendndodhja
Adainville is located in Franca
Adainville
Adainville
48°43′28″V 1°39′16″L / 48.7244°V 1.6544°L / 48.7244; 1.6544Koordinatat: 48°43′28″V 1°39′16″L / 48.7244°V 1.6544°L / 48.7244; 1.6544
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Yvelines
Qarku Arrondissement Mantes-la-Jolie
Kantoni Houdan
Ndërbashkësia Pays Houdanais
Kryetari Marie-Hélène Quinault
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.16 km2
Popullsia 770 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 78113
INSEE 78006


Adainville është një komunëFrancë. Adainville bën pjesë në departamentin Yvelinesrajonit Île-de-France. Komuna ka një popullsi prej 770 banorë dhe sipërfaqe prej 10.16 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793 361—    
1800 257−28.8%
1806 406+58.0%
1821 395−2.7%
1831 491+24.3%
1836 507+3.3%
1841 518+2.2%
1846 530+2.3%
1851 493−7.0%
1856 517+4.9%
1861 520+0.6%
1866 542+4.2%
1872 535−1.3%
1876 497−7.1%
1881 494−0.6%
1886 480−2.8%
1891 487+1.5%
1896 449−7.8%
1901 448−0.2%
1906 463+3.3%
1911 421−9.1%
1921 325−22.8%
1926 321−1.2%
1931 320−0.3%
1936 285−10.9%
1946 303+6.3%
1954 270−10.9%
1962 265−1.9%
1968 324+22.3%
1975 399+23.1%
1982 522+30.8%
1990 839+60.7%
1999 824−1.8%
2008 770−6.6%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]