Adamos Adamou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adamos Adamou ( lindur më 30 tetor 1950Limassol ), deputet në Parlamentin e Bashkimit Evropian, pokitikan qipriot nga Qiproja

Adamos mori diplomën për mjeksi në Athinë më 1976, ndërsa më 1982 u bë mjekë. Nga viti 2002 është i dërguar qipriot në parlamentin evropian. Është anëtar i fraksionit E majta e Bashkimit Evropian/E majta e gjelbërt veriore. Banon dhe vepron në Nikozi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]