Adast

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adast
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Adast is located in Franca
Adast
Adast
42°58′29″V 0°04′36″P / 42.9747°V 0.0767°P / 42.9747; -0.0767Koordinatat: 42°58′29″V 0°04′36″P / 42.9747°V 0.0767°P / 42.9747; -0.0767
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Hautes-Pyrénées
Qarku Arrondissement Argelès-Gazost
Kantoni Argelès-Gazost
Ndërbashkësia Vallée de Saint-Savin
Kryetari Bernard Marquis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.05 km2
Lartësia 444 m (m.n.d.)
Popullsia 253 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 65260
INSEE 65001


Adast është një komunëFrancë. Adast bën pjesë në departamentin Hautes-Pyrénéesrajonit Occitanie. Komuna ka një popullsi prej 253 banorë dhe sipërfaqe prej 1.05 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962146—    
1968174+19.2%
1975200+14.9%
1982205+2.5%
1990203−1.0%
1999227+11.8%
2007252+11.0%
2009253+0.4%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Adast – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale