Adelange

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adelange
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Adelange is located in Franca
Adelange
Adelange
49°00′21″V 6°36′46″L / 49.0058°V 6.6128°L / 49.0058; 6.6128Koordinatat: 49°00′21″V 6°36′46″L / 49.0058°V 6.6128°L / 49.0058; 6.6128
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Qarku Arrondissement Boulay-Moselle
Kantoni Faulquemont
Ndërbashkësia District urbain de Faulquemont
Kryetari Jean-Luc Ostermaier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.81 km2
Lartësia 250 m (m.n.d.)
Popullsia 236 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 57380
INSEE 57008


Adelange është një komunëFrancë. Adelange bën pjesë në departamentin Mosellerajonit Lorraine. Komuna ka një popullsi prej 236 banorë dhe sipërfaqe prej 5.81 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962 125—    
1968 153+22.4%
1975 171+11.8%
1982 197+15.2%
1990 178−9.6%
1999 208+16.9%
2006 227+9.1%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]