Adobe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adobe Inc.
Lloji Public (NASDAQADBE)
Industria Computer software[1]
Themeluar Mountain View, California (1982)
Themeluesi Charles Geschke
John Warnock
Selia

U.S.

San Jose, California
Zona e mbështetjes Worldwide
Kryesuesit Charles Geschke, Founder
John Warnock, Founder
Shantanu Narayen, President & CEO
Produkte See List of Adobe products
Të ardhurat

Green Arrow Up Darker.svg

$ 3.579 billion (2008)[2]
Të ardhurat operative

Green Arrow Up Darker.svg

$ 1.028 billion (2008)[2]
Të ardhurat neto

Green Arrow Up Darker.svg

$ 871.8 million (2008)[2]
Totali i aktiveve rritje $ 5.821 billion (2008)[2]
Totali i ekuitetit rritje $ 4.410 billion (2008)[2]
Punonjësit 8,660 (December 2009)
Adresa e internetit Adobe.com

Adobe Inc. është një kompani amerikane për programe kompjuterike me seli në San Jose, California, USA. Kompania është fokusuar historikisht mbi krijimin e programeve multimedial dhe produkteve krijuese, me përpjekjet më të fundit drejt ndërtuesit softuerik për Aplikime të pasura në internet.

Adobe u themelua në dhjetor 1982 nga John Warnock dhe Charles Geschke i cili ka themeluar kompaninë pas largimit Xerox PARC në mënyrë që të zhvillojë dhe të shitur PostScript.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Adobe - Company Overview - Hoover's
  2. ^ a b c d e "Financial Tables" (në anglisht). Adobe Systems Investor Relations. Marrë më 2009-01-23.