Adobe Creative Suite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adobe Creative Suite
ZhvilluesAdobe Systems
Versioni i parë01 Shtator 2003; 7222 ditë më parë
Versioni i funditCreative Suite 5 / 30 Prill 2010; 4789 ditë më parë
Sistemi operativWindows (32-bit; 64-bit for Vista and 7). Mac OS X (32-bit; partial 64-bit)
("Premiere" and "After Effects" require a 64-bit OS)
Gjuhët e mundshmeMultilingual
Përdoret përMedia digjitale e krijimit dhe redaktimit
LicencaProprietary
Faqja zyrtareAdobe Creative Suite

Adobe Creative Suite (CS) është një koleksion i dizajnit grafik, video redaktim, dhe aplikimet për ndërtimin e web-it të bëra nga Adobe Systems. Koleksioni përbëhet nga aplikacionet e Adobe (p.sh., Photoshop, Acrobat, InDesign) që janë të bazuara në teknologjitë e ndryshme (p.sh., PostScript, PDF, Flash). Versioni i fundit, Adobe Creative Suite 5 (CS5), u lëshua në 30 prill 2010[1] 30-day trials for all products are currently available for download from the Adobe website.[2].

Aplikacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikonat e programeve bazë të CS5 të rreshtuara.

Edicionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adobe Creative Suite shet aplikacionet në pesë kombinime të ndryshme të quajtur "edicionet", këto përfshijnë:

 • Adobe Creative Suite 5 Design Premium dhe Design Standard janë dy edicione të familjes Adobe Creative Suite 5 e produkteve të destinuara për shtypje profesionale, web, interaktiv dhe dizajnuesit të celularëve. Dallimi mes Design Premium dhe Design Standard është shtimi i Adobe Photoshop CS5 Extended, Adobe Flash Catalyst CS5, Adobe Flash Professional CS5, Adobe Dreamweaver CS5, dhe Adobe Fireworks CS5 tek versioni Premium.
 • Adobe Creative Suite 5 Web Premium është edicioni i familjes Adobe Creative Suite 5 i produkteve te destinuara pë dizajnuesit dhe ndërtuesit profesional të web -it.
 • Adobe Creative Suite 5 Production Premium është edicioni i familjes Adobe Creative Suite 5 i produkteve të destinuara për media të pasura profesionale dhe video post-prodhim ekspertë të cilët e përdorin për të krijuar projekte për filmim, video, të transmetohet, web, DVD, Blu-ray Disk, dhe pajisjet mobile.
 • Adobe Creative Suite 5 Master Collection përmban aplikacionet nga të gjitha botimet e mësipërme.

Më poshtë është një matricë e aplikacioneve që janë përfshirë në secilën nga suit-at për CS5:

Adobe Creative Suite 5
Software Design Web
Premium
Production
Premium
Master
Collection
Premium Standard
Photoshop CS5 Extended B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Photoshop CS5 B-check.svg
Illustrator CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg
InDesign CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Acrobat 9.3 Pro B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Flash Catalyst CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Flash Professional CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Flash Builder 4 Standard B-check.svg B-check.svg
Dreamweaver CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Fireworks CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Contribute CS5 B-check.svg B-check.svg
Premiere Pro CS5 B-check.svg B-check.svg
OnLocation CS5 B-check.svg B-check.svg
Encore CS5 B-check.svg B-check.svg
After Effects CS5 B-check.svg B-check.svg
Soundbooth CS5 B-check.svg B-check.svg
Shared features, services, and applications
Bridge CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Device Central CS5 B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg
Dynamic Link B-check.svg B-check.svg
CS Live B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg B-check.svg

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adobe Creative Suite 1&2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adobe Creative Suite 2 logo

Versioni i parë Adobe Creative Suite u lëshua në shtator, 2003[3] dhe Creative Suite 2 në prill, 2005[4]. Dy verzionet e para (CS dhe CS2) ishin në dispozicion në dy edicionet.

Standard Edition përmban:

Premium Edition përmban:

Creative Suite Production Studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adobe Creative Suite Production Studio (më parëAdobe Video Collection) ishte një suitë programesh për blerjen, redaktimin, si dhe shpërndarjen e video dhe audio dixhitale që u lëshua gjatë afatit të njëjtë si Adobe Creative Suite 1. Kishe dy edicione, standard dhe premium. Adobe Production Studio Premium përmban:

Adobe Production Studio Standard përmban:

Që prej versionit CS3, Adobe Production Studio u bë pjesë e familjes së Creative Suite. Versioni i barasvlershëm për Production Studio Premium është Adobe Creative Suite Premium Production.

Macromedia Studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macromedia Studio ishte një suitë programesh për krijimin e dizajnit të përmbajtjes së web-it e shpërndarë nga Macromedia. Pasi Adobe bleu Macromedia-n, Macromedia Studio 8 u zëvendësua, modifikua, dhe u integrua në dy edicione të Adobe Creative Suite family të softuerëve nga versioni 2.3 dhe ne vazhdim.

Versioni përfundimtar i lëshuar i Macromedia Studio përfshijnë:

 • Macromedia Studio MX
 • Macromedia Studio MX Plus
 • Macromedia Studio MX 2004
 • Macromedia Studio 8

Adobe Creative Suite 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adobe Creative Suite 3 logo

Adobe Creative Suite 3 (CS3) u shpall më 27 mars, 2007; për tu futur në binarët universal për të gjitha programet kryesore për Apple Macintosh [5], si dhe duke përfshirë të gjitha kërkesat kryesore nga Macromedia Studio dhe Production Studio. Disa programe të Creative Suite filluan gjithashtu të p7rdorin Presto layout engine i përdorur në Opera web browser[6].

Më poshtë është një matricë e aplikacioneve të përfshira në çdo botim të versionit CS3 3,3:

Adobe Creative Suite 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adobe Creative Suite 4 logo

Adobe Creative Suite 4 (CS4) u shpall më 23 shtator, 2008 dhe lëshuar zyrtarisht më 15 tetor, 2008 [7]. Të gjitha aplikacionet në CS4 paraqiten në ndërfaqen e përdoruesit të njëjtë, me një ndërfaqe të re me skeda për të punuar njëkohësisht me programet Adobe CS4 ku aplikacioneve të shumta mund të hapen brenda skedave të shumta të përfshira në një dritare të vetme [8].

Më poshtë është një matricë e aplikacioneve të përfshira në çdo botim të versionit CS4:

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Adobe Creative Suite 5 Starts Shipping" (në anglisht). PC World. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2010. Marrë më 2010-04-30.
 2. ^ "Adobe Creative Suite 5 Master Collection". Adobe. Marrë më 2010-04-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Adobe Creative Suite Press Release". Adobe.com. Marrë më 2010-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Creative Suite 2 Press Release". Adobe.com. Marrë më 2010-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Adobe Systems (2006-01-31). "Support for Intel-based Mac computers" (PDF). Adobe Systems. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 tetor 2006. Marrë më 2006-09-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Borg, Johan (2007-03-28). "9.2 Beta – By Opera Desktop Team". Opera Software ASA. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2008. Marrë më 2009-02-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Adobe Creative Suite 4 Now Shipping" (PDF). Adobe Press room. Marrë më 2008-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Adobe Creative Suite 4 Software Brings Unprecedented Efficiency via a Unified Application Interface" (në anglisht). Atelier-us.com. 2008-10-07. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2009. Marrë më 2010-04-04.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]