Jump to content

Adobe Inc.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Adobe Systems)
Adobe Inc.
LlojiPublic (NASDAQADBE)
IndustriaComputer software[1]
Themeluar nëMountain View, California (1982)
ThemeluesiCharles Geschke
John Warnock
Zyrat qendroreSan Jose, California,
U.S.
Zona e shërbimit
Worldwide
Njerëzit kyç
Charles Geschke, Founder
John Warnock, Founder
Shantanu Narayen, President & CEO
ProdhimiSee List of Adobe products
Fitimet $ 3.579 billion (2008)[2]
$ 1.028 billion (2008)[2]
$ 871.8 million (2008)[2]
Total assetsIncrease $ 5.821 billion (2008)[2]
Total equityIncrease $ 4.410 billion (2008)[2]
Numri i punëtorëve
8,660 (December 2009)
Faqja e internetitAdobe.com

Adobe Inc. është një kompani amerikane për programe kompjuterike me seli në San Jose, California, USA. Kompania është fokusuar historikisht mbi krijimin e programeve multimedial dhe produkteve krijuese, me përpjekjet më të fundit drejt ndërtuesit softuerik për Aplikime të pasura në internet.

Adobe u themelua në dhjetor 1982 nga John Warnock dhe Charles Geschke i cili ka themeluar kompaninë pas largimit Xerox PARC në mënyrë që të zhvillojë dhe të shitur PostScript.

  1. ^ Adobe - Company Overview - Hoover's
  2. ^ a b c d e "Financial Tables" (në anglisht). Adobe Systems Investor Relations. Marrë më 2009-01-23.