Adobe InDesign

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ikona e Adobe InDesign CC.

Adobe InDesign është një aplikacion softuerësh për publikim dhe dizajn faqesh në desktop i prodhuar nga Adobe Inc. dhe i lëshuar për herë të parë në 1999. Mund të përdoret për të krijuar vepra të tilla si postera, fletushka, broshura, revista, gazeta, prezantime, libra dhe libra elektronikë. InDesign mund të publikojë gjithashtu përmbajtje të përshtatshme për pajisjet tabletë në lidhje me Adobe Digital Publishing Suite. Dizajnerët grafikë dhe artistët e prodhimit janë përdoruesit kryesorë.

InDesign është pasardhësi i Adobe PageMaker, të cilin Adobe e bleu duke blerë Aldus Corporation në fund të 1994. (Freehand, konkurrenti i Aldus me Adobe Illustrator, u licencua nga Altsys, prodhuesi i Fontographer.) Deri në vitin 1998 PageMaker kishte humbur shumë nga tregu profesional versioni 3.3 i QuarkXPress relativisht i pasur me veçori, i lëshuar në 1992 dhe versioni 4.0, i lëshuar në 1996. Në 1999, Quark njoftoi ofertën e tij për të blerë Adobe dhe për të hequr kompaninë e kombinuar të PageMaker për të shmangur problemet sipas ligjit antitrust të Shteteve të Bashkuara. Adobe refuzoi ofertën e Quark dhe vazhdoi të zhvillonte një aplikacion të ri publikimi në desktop. Aldus kishte filluar të zhvillonte një pasardhës të PageMaker, i cili u kodua "Shuksan". Më vonë, Adobe e quajti projektin me emrin e koduar "K2", dhe Adobe lëshoi InDesign 1.0 në 1999.

InDesign eksporton dokumente në formatin e dokumentit portativ të Adobe (PDF) dhe mbështet shumë gjuhë. Ishte aplikacioni i parë DTP që mbështeti grupe karakteresh Unicode, tipografi të avancuar me fontet OpenType, veçori të avancuara të transparencës, stilet e paraqitjes, shtrirjen optike të marzhit dhe skriptimin ndër-platformë me JavaScript. Versionet e mëvonshme të softuerit prezantuan formate të reja skedarësh. Për të mbështetur veçoritë e reja, veçanërisht tipografike, të prezantuara me InDesign CS, si programi ashtu edhe formati i tij i dokumentit nuk janë të përputhshëm me prapavijën. Në vend të kësaj, InDesign CS2 prezantoi formatin INX (.inx), një përfaqësim i dokumentit të bazuar në XML, për të lejuar përputhshmërinë e pasme me versionet e ardhshme. Versionet e InDesign CS të përditësuara me përditësimin e 3.1 prillit 2005 mund të lexojnë skedarët e ruajtur nga InDesign CS2 të eksportuara në formatin .inx. Formati InDesign Interchange nuk mbështet versione më të hershme se InDesign CS. Me InDesign CS4, Adobe zëvendësoi INX me InDesign Markup Language (IDML), një tjetër paraqitje e dokumentit të bazuar në XML.[1]

InDesign ishte softueri i parë botues i Mac OS X. Me versionin e tretë kryesor, InDesign CS, Adobe rriti shpërndarjen e InDesign duke e bashkuar me Adobe Photoshop, Adobe Illustrator dhe Adobe Acrobat në Adobe Creative Suite. Adobe zhvilloi InDesign CS3 (dhe Creative Suite 3) si softuer binar universal të përputhshëm me kompjuterët vendas Intel dhe PowerPC Mac në 2007, dy vjet pas planit të shpallur të 2005, duke i bezdisur adoptuesit e hershëm të Mac-ve me bazë Intel. Drejtori i Përgjithshëm i Adobe, Bruce Chizen, kishte njoftuar se "Adobe do të jetë i pari me një linjë të plotë aplikimesh universale".[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "InDesign developer documentation". Adobe Developer Connection. Adobe Systems. Marrë më 24 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ San Francisco - Live Coverage of Steve Jobs Keynote 1:00PM EDT, June 6th, 2005 Arkivuar 11 nëntor 2009 tek Wayback Machine, WWDC 2005 - Live Coverage of Keynote, The Mac Observer