Jump to content

Adobe Illustrator

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adobe Illustrator

Adobe Illustrator është një redaktues grafik vektorial dhe program dizajni i zhvilluar dhe tregtuar nga Adobe Inc. Projektuar fillimisht për Apple Macintosh, zhvillimi i Adobe Illustrator filloi në 1985. Së bashku me Creative Cloud (kalimi i Adobe në shërbimin e abonimit mujor ose vjetor i ofruar përmes Internetit), u lëshua Illustrator CC. Versioni i fundit, Illustrator 2022, u publikua më 26 tetor 2021 dhe është gjenerata e 25-të në linjën e produkteve. Adobe Illustrator u vlerësua si programi më i mirë i redaktimit të grafikës vektoriale në vitin 2018 nga PC Magazine .

Adobe Illustrator është një redaktues grafik vektorial dhe program dizajni i zhvilluar dhe tregtuar nga Adobe Inc. Projektuar fillimisht për Apple Macintosh, zhvillimi i Adobe Illustrator filloi në 1985. Së bashku me Creative Cloud (kalimi i Adobe në shërbimin e abonimit mujor ose vjetor i ofruar përmes Internetit), u lëshua Illustrator CC. Versioni i fundit, Illustrator 2022, u publikua më 26 tetor 2021 dhe është gjenerata e 25-të në linjën e produkteve. Adobe Illustrator u vlerësua si programi më i mirë i redaktimit të grafikës vektoriale në vitin 2018 nga PC Magazine .

Byte në 1989 e renditi Illustrator 88 si ndër fituesit e "Distinction" të çmimeve Byte, duke deklaruar se me të Adobe kishte "arritur përpara" nga konkurrenti më parë dominues në industri, Aldus FreeHand .

Versionet e hershme të softuerit nuk e mbështetnin punën në modalitetin e shikimit paraprak dhe përdoruesit duhej të kishin dy dritare të hapura në desktopin e tyre në mënyrë që të kishin një pamje paraprake të drejtpërdrejtë të punës së tyre. Njëra dritare do të shfaqte punën në vazhdim dhe dritarja tjetër do të shfaqte një pamje paraprake të punës në vazhdim.

Versionet 2–6[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse gjatë dekadës së parë Adobe zhvilloi Illustrator kryesisht për Macintosh, ai mbështeti në mënyrë sporadike platforma të tjera. Në fillim të viteve 1990, Adobe lëshoi versione të Illustrator për platformat e licensuara të Display PostScript NeXT, Digital Equipment Corporation Ultrix, Silicon Graphics IRIX dhe Sun Solaris, por ato u ndërprenë për shkak të pranimit të dobët të tregut. Versioni i parë i Illustrator për Windows, versioni 2.0, u lëshua në fillim të vitit 1989 dhe dështoi. Versioni tjetër i Windows, versioni 4.0, u kritikua gjerësisht si shumë i ngjashëm me Illustrator 1.1 në vend të versionit Macintosh 3.0, dhe sigurisht jo i barabartë me paketën më të njohur të ilustrimeve të Windows CorelDRAW . (Vini re se nuk kishte versione 2.0 ose 4.0 për Macintosh - megjithëse, versioni i dytë për Mac u titullua Illustrator 88 - viti i lëshimit të tij. Dhe nuk kishte version 6 për Windows. Versioni 4 ishte, megjithatë, versioni i parë i Illustrator që mbështeti redaktimin në modalitetin e pamjes paraprake, i cili nuk u shfaq në një version Macintosh deri në 5.0 në 1993. Versioni 6 ishte versioni i fundit i vërtetë Macintosh i Illustrator. Ndërfaqja ndryshoi rrënjësisht me versionin e mëposhtëm për të sjellë konsistencë midis platformave kompjuterike Mac dhe Windows. Ndryshimet mbetën deri në CS6 kur u ndërmorën disa hapa të vegjël për të rikthyer aplikacionin në një ndërfaqe pak më të ngjashme me Mac-in.

Me prezantimin e Illustrator 7 në 1997, Adobe bëri ndryshime kritike në ndërfaqen e përdoruesit në lidhje me redaktimin e shtigjeve (dhe gjithashtu për të konverguar në të njëjtën ndërfaqe të përdoruesit si Adobe Photoshop ), dhe shumë përdorues zgjodhën të mos e përmirësonin. Illustrator gjithashtu filloi të mbështesë TrueType, duke i dhënë fund efektivisht "luftërave të shkronjave" midis PostScript Type 1 dhe TrueType. Ashtu si Photoshop, Illustrator gjithashtu filloi të mbështesë shtojcat, duke zgjeruar shumë dhe shpejt aftësitë e tij.

Me barazinë e vërtetë të ndërfaqes së përdoruesit midis versioneve Macintosh dhe Windows duke filluar me 7.0, dizajnerët më në fund mund të standardizohen në Illustrator. Corel ka portuar CorelDRAW FreeHand ende i padisponueshëm në Illustrator (përqindje më të larta të shkallëzimit, veçori e avancuar e gjetjes dhe zëvendësimit, redaktimi selektiv në këndin e rrumbullakët, eksportoni/printoni vetëm objektet e zgjedhura, etj. ). [1] Famshëm, Aldus bëri një matricë duke krahasuar FreeHand-in e vet me Illustrator dhe Draw, në të cilën një "fitore" e Draw ishte se vinte me tre pamje të ndryshme të artit të klipit të pankreasit njerëzor.

Adobe bleu Aldus në 1994 për Page Maker. [2] Si pjesë e transaksionit, Komisioni Federal i Tregtisë lëshoi një ankesë të Adobe Systems më 18 tetor 1994, duke urdhëruar një shitje të FreeHand për "të korrigjuar pakësimin e konkurrencës që rezulton nga blerja" [3] për shkak të softuerit Illustrator të Adobe. Si rezultat, Macromedia bleu Free Hand në 1995 nga zhvilluesi i saj origjinal, Altsys, dhe vazhdoi zhvillimin e saj deri në vitin 2004. [4]

Dallimi në pikat e forta midis Photoshop dhe Illustrator u bë i qartë me ngritjen e internetit, Illustrator u përmirësua për të mbështetur publikimin në ueb, shikimin paraprak të rasterizimit, PDF dhe SVG (Scalable Vector Graphics. ) Adobe ishte një zhvillues i hershëm i SVG për ueb dhe Illustrator eksportoi skedarë SVG përmes shtojcës SVG File Format. [5] Përdorimi i Adobe SVG Viewer (ASV), i prezantuar në vitin 2000, i lejoi përdoruesit të shikonin imazhet SVG në shumicën e shfletuesve kryesorë derisa u ndërpre në 2009. [6] Mbështetja vendase për SVG nuk ishte e plotë në të gjithë shfletuesit kryesorë deri në Internet Explorer 9 në 2011. [7]

Versioni 10 i Illustrator u lëshua nga Adobe në nëntor 2001.

Versionet CS–CS6[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FreeHand Firsts". The Nelson Group, Inc. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2011. Marrë më 26 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Merger creates stronger DTP competition". Folio. 15 prill 1994. Marrë më 11 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Federal Trade Commission Decisions, Complaint 118 F." (PDF). In the matter of Adobe Systems Incorporated, Et Al. 18 tetor 1994. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 maj 2010. Marrë më 8 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Macromedia's purchase of Altsys raises questions. InfoWorld. 7 nëntor 1994. Marrë më 11 shkurt 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Scalable Vector Graphics". Adobe. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Adobe to Discontinue Adobe SVG Viewer". Adobe. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Scalable Vector Graphics#Compatibility