NeXT

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

NeXT, Inc. (më vonë NeXT Computer, Inc. dhe NeXT Software, Inc), ishte një kompani kompjuterike amerikane me seli në Dua City, Kaliforni, që zhvilloj dhe prodhoj një sërë kompjuterë për stacione pune të destinuara për arsimin e lartë dhe tregjet e biznesit. NeXT ishte themeluar në vitin 1985 nga bashkëthemeluesi i Apple ComputerSteve Jobs, pasi ai dha dorëheqje nga Apple, së bashku me bashkëpunëtorët e tij. NeXT prezantoi kompjuterin e parë NeXT Computer në vitin 1988, dhe NeXTstation në vitin 1990. Kompjuterët NeXT përjetuan shitje relativisht të kufizuara, me gjithsej rreth 50,000 njësi të transportuara në total. Megjithatë, sistemi operativ i tyre inovativ i orientuara në objekte NeXTSTEP sistemit operativ dhe medisi i zhvillimit ishin me shumë ndikim.

NeXT Computer dhe sistemit operativ NeXTSTEP ishin platforma që u përdoren për krijimin e World Wide Web, si dhe për krijimin e app store-it të parë, i cili fillimisht i ishte demonstruar Steve Jobs-it në vitin 1993.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "www.next.com (web archive)". Arkivuar nga origjinali më 12 prill 1997. Marrë më 25 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Archived from on 1997-04-12. 
  • Watch Steve Jobs brainstorm with the NeXT team in this fascinating video, November 20, 2011
  • The Chronology of Workstation Computers
  • "Archived announcement of NeXT's acquisition by Apple". Arkivuar nga origjinali më 12 prill 1997. Marrë më 25 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Archived from on 1997-04-12. 
  • Full acquisition/merger contract between Apple and NeXT
  • NeXT Computer Historical Site
  • NeXTWORLD Magazine Archives
  • NeXTcomputers.org - Welcome to the NeXT world!