Adobe Premiere Pro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Adobe Premiere Pro Creative Cloud.

Adobe Premiere Pro është një aplikacion softuerësh për redaktimin e videove (NLE) i bazuar në afate kohore dhe jo-lineare, i zhvilluar nga Adobe Inc. dhe i publikuar si pjesë e programit të licencimit të Adobe Creative Cloud. I lançuar për herë të parë në 2003, Adobe Premiere Pro është një pasardhës i Adobe Premiere (lançuar për herë të parë në 1991). Ai është i orientuar drejt redaktimit profesional të videos, ndërsa vëllai i tij, Adobe Premiere Elements, synon tregun e konsumit.

CNN ishte një adoptues i hershëm i Adobe Premiere Pro.[1] Gjithashtu, në 2007, disa departamente të BBC-së miratuan Premiere Pro.[2] Është përdorur për të redaktuar filma artistikë, të tillë si Deadpool, Gone Girl, Captain Abu Raed, Terminator: Dark Fate, Monsters, dhe fitues i çmimit Oscar për filmin më të mirë 2022 Everything Everywhere All At Once, dhe vende të tjera si Turneu i Rrëfimeve të Madonës.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Foxton, Joe (tetor 25, 2013). "Editing Wars: Adobe Premiere vs Final Cut vs Avid". MediaSilo Blog. Arkivuar nga origjinali më nëntor 23, 2016. Marrë më maj 27, 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Adobe Creative Suite 3 Production Premium Wins in Broadcasting". Press Release. Adobe Systems. prill 16, 2007. Arkivuar nga origjinali më maj 13, 2008. Marrë më maj 2, 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Madonna's Confessions Tour Uses a Flexible, Fast HP Workstation". Digital Content Producer. 2 gusht 2006. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2008. Marrë më 6 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)