Jump to content

Adobe Dreamweaver

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adobe Dreamweaver
ZhvilluesAdobe Inc. (2005–present)
Macromedia (before 2005)
Versioni i parëdhjetor 1997; 26 vite më parë (1997-12)[1]
Versioni i fundit2020 (20.2) / qershor 2020; 4 vite më parë (2020-06)
Gjuhet e programimitC++
Sistemi operativWindows 10 version 1703 and above, macOS 10.12 Sierra and above
Përdoret përHTML editor, programming tool, integrated development environment (IDE)
LicencaTrialware software as a service
Faqja zyrtarewww.adobe.com/products/dreamweaver

Adobe Dreamweaver është një mjet i pronarit për zhvillimin e uebit nga Adobe Inc. Ai u krijua nga Macromedia në 1997 dhe u zhvillua prej tyre derisa Macromedia u ble nga Adobe Systems në 2005. [2]

Adobe Dreamweaver është i disponueshëm për sistemet operative macOS dhe Windows .

Pas blerjes nga Adobe të paketës së produkteve Macromedia, lëshimet e Dreamweaver pas versionit 8.0 kanë qenë më në përputhje me standardet e W3C . Versionet e fundit kanë përmirësuar mbështetjen për teknologjitë e Uebit si CSS, JavaScript, dhe gjuhë dhe korniza të ndryshme skriptimi nga ana e serverit, duke përfshirë ASP (ASP JavaScript, ASP VBScript, ASP. NET C#, ASP. NET VB), ColdFusion, Scriptlet dhe PHP . [3]

Adobe Dreamweaver CC është një dizajn ueb dhe një aplikacion i Integruar i Zhvillimit të Mjedisit (IDE) që përdoret për zhvillimin dhe dizajnimin e faqeve të internetit. Dreamweaver përfshin një redaktues kodi që mbështet theksimin e sintaksës, plotësimin e kodit, kontrollimin e sintaksës në kohë reale dhe introspeksionin e kodit për gjenerimin e sugjerimeve të kodit për të ndihmuar përdoruesin në shkrimin e ko

Dreamweaver, si redaktuesit e tjerë HTML, modifikon skedarët në nivel lokal dhe më pas i ngarkon në serverin e largët të internetit duke përdorur FTP, SFTP ose WebDAV . Dreamweaver CS4 mbështet sistemin e kontrollit të versionit Subversion (SVN) .

Ndërkombëtarizimi dhe Lokalizimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disponueshmëria e gjuhës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adobe Dreamweaver CS6 disponohet në gjuhët e mëposhtme: portugalisht braziliane, kinezisht e thjeshtuar, kineze tradicionale, çeke, holandisht, anglisht, frëngjisht, gjermanisht, italisht, japonisht, koreanisht (vetëm për Windows), polonisht, rusisht, spanjisht, suedisht dhe turqisht. [4]

Adobe Dreamweaver CS3 më i vjetër përmban gjithashtu një version të Lindjes së Mesme që lejon shtypjen e tekstit arab, persisht, urdu ose hebraik (të shkruar nga e djathta në të majtë) brenda pamjes së kodit. Nëse teksti është plotësisht i Lindjes së Mesme (i shkruar nga e djathta në të majtë) ose përfshin tekstin anglisht dhe atë të Lindjes së Mesme (i shkruar nga e majta në të djathtë dhe nga e djathta në të majtë), ai do të shfaqet siç duhet.

Historia e versionit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Version

Zhvilluesi Versioni kryesor Përditësim i vogël Data e lëshimit Shënime
Macromedia| rowspan="2" Stampa:Version 1.0 dhjetor 1997 Versioni i parë. Vetëm Mac OS.
1.2 Mars 1998 Versioni i parë i Windows
2.0 dhjetor 1998
3.0 dhjetor 1999
UltraDev 1.0 qershor 2000
4.0 dhjetor 2000
UltraDev 4.0 dhjetor 2000
MX 29 maj 2002
MX 2004 10 shtator 2003
8.0 13 shtator 2005 Versioni i fundit i Macromedia. Përfshirë me Adobe CS2.3 . [5]
Adobe Systems| Stampa:Version CS3 16 prill 2007 Zëvendëson Adobe GoLive në Adobe Creative Suite
CS4 23 shtator 2008
CS5 12 prill 2010
CS5.5 12 prill 2011 Mbështet HTML5.
CS6 21 Prill 2012 Ekziston një version i përhershëm i licencës (shkarkim pa pagesa të vazhdueshme) dhe një version cloud (abonim) me strukturë të ndryshme të menusë.
Reja krijuese 17 qershor 2013 Opsioni i licencës së përhershme është hequr në këtë version. [6] [7] [8]
CC 2014 18 qershor 2014 Mjeti i vizualizimit DOM, përmirësimet e pamjes së drejtpërdrejtë, përmirësimet e projektuesit CSS.
KK 2014.1 6 tetor 2014 Aftësia për të parë dhe nxjerrë informacione dhe imazhe të dizajnit nga dokumentet e Photoshop (PSD), shabllonet e rinj, përmirësimet e pamjes së drejtpërdrejtë dhe arkitektura 64-bit.
CC 2015 16 qershor 2015 Aftësitë e dizajnit të përgjegjshëm me shiritat e pyetjeve të medias vizuale, integrimi i drejtpërdrejtë me kornizën e Bootstrap, aftësia për të parë dhe inspektuar përmbajtjen në pajisjet celulare dhe përmirësime në redaktuesin e kodit.
KK 2017 2 nëntor 2016 Shënime të lëshimit të Adobe - Redaktues i ridizajnuar i kodit, mbështetje për e-procesorin, pamje paraprake në kohë reale në shfletues, redaktim i shpejtë i skedarëve të kodit përkatës, ndryshime në ndërfaqen e përdoruesit
KK 2018 19 tetor 2017 Shënimet e lëshimit të Adobe - Butoni i testit të URL-së, Ruaj Kredencialet, Mbështetja e shiritit të kërkimit, ikona e konfliktit shfaqet tani
CC 2019 15 tetor 2018 Shënime të lëshimit të Adobe - Refactoring JavaScript, mbështetje ECMAScript 6, Integrim i ri CEF, Përmirësime sigurie
CC 2020 4 nëntor 2019 Shënime të lëshimit të Adobe - Redaktimi i pandërprerë i pamjes së drejtpërdrejtë, fonti i parazgjedhur japonez, përmirësime të aludimit të kodit
CC 2021 31 tetor 2020 Shënime të lëshimit të Adobe - Përmbledhja e veçorive, Dreamweaver (lëshimi tetor 2020)
  1. ^ "Dreamweaver system requirements". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Retrieved on 2013-07-21.
  2. ^ "Adobe Completes Acquisition of Macromedia" (PDF). Press Releases. Adobe, Inc. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 nëntor 2011. Marrë më 15 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Learn to build dynamic websites and web applications". Dreamweaver Developer Center. Marrë më 15 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Adobe Dreamweaver CS5: System Requirements and languages". Adobe Systems Incorporated. Marrë më 2011-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "New Adobe Acrobat 8 Professional Enhances Adobe Creative Suite 2.3". Adobe Systems. 18 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2007. Marrë më 10 janar 2014. Adobe Creative Suite 2.3 Premium also bundles Dreamweaver® 8 {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Adobe's Subscription-Only CC Release Carries Obvious Upside But Big Risk | Forbes
  7. ^ Adobe's Move to the Cloud Incites Anger and Other Top Comments, Mashable
  8. ^ "Adobe Creative Cloud: Reactions, responses and reassurance | Macworld UK". Arkivuar nga origjinali më 2013-10-29. Marrë më 2014-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:HTML editorsStampa:AdobeCSStampa:Adobe eLearning SuiteStampa:Adobe Systems