Adobe Lightroom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Adobe Photoshop Lightroom CC.

Adobe Lightroom (zyrtarisht Adobe Photoshop Lightroom) është një pjesë organizimi e imazhit dhe softuer i përpunimit të imazhit i zhvilluar nga Adobe Inc. si pjesë e familjes së abonimeve Creative Cloud. Ai mbështetet në Windows, macOS, iOS, Android dhe tvOS (Apple TV). Përdorimet e tij kryesore përfshijnë importimin, ruajtjen, shikimin, organizimin, etiketimin, modifikimin dhe ndarjen e një numri të madh imazhesh dixhitale.[1] Funksionet e redaktimit të Lightroom përfshijnë balancën e të bardhës, praninë, tonin, kurbën e tonit, HSL, klasifikimin e ngjyrave, detajet, korrigjimet e lenteve dhe manipulimin e kalibrimit, si dhe transformimin, heqjen e pikave, korrigjimin e syve të kuq, filtrat e shkallëzuar, filtrat radialë dhe pastrimin e rregullimit. Emri i softuerit bazohet në dhomat e errëta të përdorura për përpunimin e materialeve fotografike të ndjeshme ndaj dritës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is Adobe Lightroom? Photoshop meets iTunes". Mosaic. Arkivuar nga origjinali më 2015-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)