Jump to content

Adultizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adultizmi është "fuqia të cilën e manifestojnë të rriturit mbi fëmijët".[1] Më konkretisht, adultizmi përcaktohet si "paragjykim i shoqëruar me diskriminim sistemik ndaj të rinjve".[2] Me një shprehje më filozofike, termi gjithashtu mund të përcaktohet si "paragjykim ndaj të rriturve ... si rezultat i varësisë sociale prej njerëzve të rritur, duke përfshirë idetë, aktivitetet dhe sjelljet e tyre".[3]

  1. ^ Flasher, J. (1978). "Adultism". Adolescence (në anglisht). 13 (51): 517–523. PMID 735921.
  2. ^ J. Gregoire/C. M. Jungers, The Counsellor's Companion (2007) p. 65
  3. ^ Fletcher, A. (2013). Ending Discrimination Against Young People. Olympia, WA: CommonAction Publishing. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)