Jump to content

Aetigkofen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aetigkofen
Popullsia
 • Gjithsej177

Aetigkofen është një komunëkantonin SolothurnZvicrës.

Aetigkofen është një komunë në rrethin e Bucheggberg në kantonin Solothurn të Zvicrës. Më 1 janar 2014 ish-komunat e Aetigkofen, Tscheppach, Brügglen, Aetingen, Bibern (SO), Gossliwil, Hessigkofen, Mühledorf (SO), Küttigkofen, Kyburg-Buchegg hynë në komunën e re të Buchegg.

Zonë e ndërtuar , strehimi dhe ndërtesat përbëjnë 2.9% dhe infrastruktura e transportit përbëhet nga 3.4%. Nga vende pyjore, e gjithë zona e pyllëzuar e tokës është e mbuluar me pyje të rënda. E tokës bujqësore, 44.4% është përdorur për të lashtat në rritje dhe 10.7% është kullota, ndërsa 2.0% përdoret për pemishte apo kulturat hardhisë.

Komuna është e vendosur në rrethin Bucheggberg, në luginën e sipërme Mühle në këmbë lindore të malit Schöniberg. Ajo përbëhet nga "haufendorf" fshat(një fshat i parregullt, i paplanifikuara e ndërtuar rreth një sheshi qendror) të Aetigkofen dhe Mettlen dhe Chutzenhof shtëpitë e fermës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]