Jump to content

Afag Bashirgyzy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Afag Bashirgyzy, gjatë takimit me një grup figurash të kulturës dhe artit të Azerbajxhanit

Afag Bashirgyzy ( azerbajxhanisht: Afaq Bəşirqızı ), e lindur në Afag Bashir gyzy Safarova (1955, Baku, azerbajxhanisht: Afaq Bəşir qızı Səfərova , është një aktore Azerbajxhaniane .

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afag Bashirgyzy lindi në 1955 në familjen e një komediani të njohur Azerbajxhan, Bashir Safaroglu . Në 1974 - 1979, ajo studioi në fakultetin e Edukimit Kulturor . Ajo e filloi karrierën e saj të aktrimit në 1973 në Teatrin Dramatik Shtetëror Lenkoran, duke fituar shpejt një reputacion të një aktoreje të talentuar. Në 1975, ajo u transferua në Sumgait për të punuar në Teatrin Drama Sumgait. Duke luajtur kryesisht në komedi, Afaq Bashirgyzy u rendit si një nga aktoret më të mira të komedisë Azerbajxhanike . Një nga shfaqjet e saj më të mira ishte në rolin e Söylü, gruaja e një poete të pasuksesshme dhe nëna shtatzënë e gjashtë fëmijëve, në filmin The Ring Engagement . [1]

Në vitin 1989, ajo filloi të punojë në Teatrin Drama të Azerbajxhanit dhe interpretoi në role kryesore në Subaylarınızdan görəsiniz (Kanë Bachelorë), O olmasın, bu olsun ( Nëse Jo Ai Një, Atëherë Ky Një ), Bankir adaxlı (i dashuri i Banker), Məhəbbət oyunu ( Lojë dashurie), İtgin gəlin (Nusja e humbur), Məsmə xala dayımdır (Halla Mesme është xhaxhai im), etj. Ajo gjithashtu luajti në filmat Azerbajxhan Bəxt üzüyü (Unaza e Angazhimit), Yaşıl eynəkli Adam (Njeriu me syze jeshile), Nekroloq (Nekrolog).

Aktualisht, Bashirgyzy ligjëron aktrimin në Universitetin Shtetëror të Kulturës dhe ArteveAzerbajxhan . Në vitin 2009, ajo hapi Teatrin Bashir SafarogluMoskë, duke e emërtuar atë me emrin e babait të saj të ndjerë. [1]

Afag Bashirgyzy është e martuar dhe ka një djalë. [2]

Cmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Aktorja e Merituar, 1989 [3]
  • Artist i Popullit, 1993 [4]
  • Qızıl Dərviş (Dervish i Artë), 1993, 2003 [1]
  • Mimi Presidencial, 2010
  • Më i miri nga më të mirët, 2011 [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Afaq Bəşirqızı" (në azerbajxhanisht). Qadin. Marrë më 2019-03-30.
  2. ^ "Afaq Bəşirqızı. Aktrisa" (në azerbajxhanisht). Quba. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2011.
  3. ^ "Women and Art and Culture" (në anglisht). Azerbaijan Gender Information Center. Marrë më 2019-03-30.
  4. ^ "Bu gün Afaq Bəşirqızının doğum günüdür" (në azerbajxhanisht). Baku Today. 2013-08-15. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2019. Marrë më 2019-03-30.
  5. ^ "Afaq Bəşirqızı "Yaxşıların yaxşısı" seçildi" (në azerbajxhanisht). Azadliq. 3 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2011.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Commonscat-inline