Afrim Vehbi Kalanica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat Ç, ç, Ë, ë, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.


Afrim Vehbi Kalanica, djali i Zade Reshani dhe Vehbi Kalanica nga fshati JezercFerizaj, Kosovë ( lindur me daten 18.01.1980 ne Jezerc,Kosove, † 07.05.2001 ne Sllupcan, Maqedoni) ishte ushtarak shqiptar, dëshmor i luftës në Maqedoni.

Afrimi u ishte bashkuar forcave shqiptare që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirinë e shqiptarëve në territoret e administruara nga Maqedonia, gjatë viteve 2000.

Jeta edhe Rinia-Afrim Kalanica u lind me 18.01.1980 ne Fshatin Jezerc te Komunes se Ferizajit Republika e Kosovès.Ai u rrtitè dhe u bè burrè ne malet e Jezercit,sepse atje mesohej per burrërinë e te qenurit shqiptar .Perveq natyrës ndikim te Afrimi kishte edhe Oda e Jezercit,Familja,shkolla dhe rrethi i gjèrè.Me njè fjalè ai burrèrohej me hapa te shpejtè,por te sigurt.Shkollen fillore perfundoi ne shkollen fillore "Gjergj Kastrioti Skenderbeu" me sukses te shkelqyeshèm. Afrimi ishte nje djjalosh i veqant,ku shihej urrejtja ndaj armikut shekullorè serbo-sllavè,por edhe dashuria e pa fund per ATDHE dhe LIRI.Me pas regjistroi shkollene mesme Ekonomike ne Ferizaj, te cilen e perfundoi me sukses te shkelqyeshèm.Per te vazhdue studimetne Universitet nuk i mbeti edhe kohè,sepse "kombanjat" e luftes se errrèt serbo-fashiste bienin kudo ne ish hapsirat e ish Jugosllavisè,pra edhe ne Kosovè. Afrimi njèkohsisht ishte rritè ne kushte jo te mira ekonomike,sepse ai kishte edhe 4 vèllezèr dhe dy motra ,d.m.th ishin 7 fèmijè,ku ekzistenca e familjes ishte e varur nga shitja e ndonjè qerre me dru ne qytetin e Ferizajit, ajo veprimtari ishte me plot rreziqe,ku per te shkue ne qytet duhej kalue neper fshatin Nerodime,aty ku ishte instalue "paria" e qetnikève te Beogradit. Keto maltretime e dhunime fizike i kishte perjetue shumè herè babai i Dèshmorit xha Vehbiu,sepse ai kishte barrèn kryesore te rritjes e te shkollimit te fèmijève te tijè.Pas njè kohe rrugèn e migrimit e merrè vèllau i tijè Rexhepi ,ku me vonè i bashkangjiten edhe dy vèllezèrit tjerè,qka edhe ndikoi pak a shumè ne mirèqenjen e familjes se Afrimit. Por brenga ma e madhe e tij tani ma ishte okupatori serbè. Me paraqitjen e UCK-se Afrimi vullnetarisht bashkangjitet radhève te kesaj ushtrie qlirimtare,e cila ishte e vetmja shpresè per te jetue te lirè ne vatrat tona. Gjat aktivitetit te tije ne luftè nga 1998 e deri ne perfundimin e luftes me 1999 Afrimi ishte mjaft aktiv,dhe nje nder ushtarèt me te dalluar te ZON (Zonès Opereative te Nerodimes). Perfundimi i luftes per Afrimin ishte fare i shkurtè,sepse ai mendjen e kishte ne Maqedoni,te vèllezèrit dhe motrat,qe perjetonin nje diskriminim e dhunè te hapur nga maqedonasit. Betejat e para Afrimin e gjeten te rreshtuar ne radhèt e UCK-sè (Ushtrisè Clirimtare Kombètare) ne Sllupcanè.Atje Afrimi ishte i dashur per te gjithè,sidomos per popullatèn civile shqiptare qe ndihmoi ne te gjitha segmentèt e jetès,duke lènè edhe jetèn e tijè rinore, per te jetue te tjerèt ne liri . Ai ra heroikisht ne altarin e lirisè me 05.Mai.2001 ne Sllupcanin legjendarè. Ra per te mos vdekè kurrè! LAVDI Sot me 17.shkurt.2014 u ngrit Lapidari i Dëshmorit Afrim Kalanica ne Ferizaj. Reduktoi Ismet Salihu.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta ne Kosove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta ne Maqedoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.