Jump to content

Ahmed Buhatir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ahmed Bukhatir
U lind në16 tetor, 1975
Kombësiaarab

Ahmed Bukhatir (Arabisht: أحمد بوخاطر) është këngëtar i cili këndon vetëm ilahi. Ai lindi në Sharjah. Ai është fëmija e pesë nga dhjetë fëmijët në familjen e tij. Babai i tij është Abdul Rahman Bukhatir, i cili u bë biznesmen i sukseshëm gjatë bumit ekonomik që ka ndodhur në Emiratet e Bashkuara Arabe, gjatë viteve 1970 dhe 80. Si fëmijë, Ahmedi mësoi rregullat e leximit së Kur'anit i cili quhet texhvid. Në moshën njëzet vejçare, ai filloi të këndoj.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli
2000 Entasaf Al-Layl
2001 Al Quds Tunadeena
2003 Fartaqi
2004 Samtan
2005 Da'ani
2007 Hasanat
2010 Moments with Allah
2013 Prophet of Peace

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një festival të literaturës më 2014, Ahmedi foli se ai do ta publikoj në korrik një novel me fantazi në gjuhën angleze. Ahmedi e titulloi librin Dragon Boy and the Witches of Galza (Djali dragua dhe shtrigat e Galzës). Një histori për një djalosh i cili nuk e din se është dragua. Ai pastaj e lë fshatin në një aventurë i cili do të takohet me karaktere të tjera të mbinatyrshme si ai përpiqet për t'u lidhur me identitetin e tij të ri.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]