Ahmed Jasin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ahmed Ismail Jasin (arabisht: الشيخ أحمد ياسين,) lindi rreth 1937, vdiq në Gazë më 22 mars 2004,[1]) është thermelues dhe udhëheqës i lëvizjes fetare palestineze dhe i formacionit ushtarak Hamas i cili formacion nëqaraet izraelite dhe në perendi quhet formacion politik.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bombardimi i Gazës nga ushtria izraelite

Ahmed Ismail Jasin lindi në qytetit Ashkelon, nga aty bashk me familjen largohet dhe vendoset në Gazë gjat kohës së Luftës së parë izraelito-arabe të vitit 1948. Si fëmijë gjatë lojës përjetoi nji aksident ku nga lëndimi e humbi të pamurit.

Sëbashku me Abdel Aziz al-Rastinin në vitin 1987 themeloi Hamasin. Shpesh ka përfunduar në burg shtëpiak, nga I cili ka dal gjithëherë pas demostratave të cilat I organizonin përkrahësit e tij.

Burim informacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sheikh Ahmad Yassin" (në anglisht). Jewish Virtual Library. 2004. Marrë më 2008-04-06. Ahmed Yassin's Palestinian passport listed his date of birth as 1 January 1929, but Palestinian sources listed his birth year as 1937 (other Western media reported it as 1938).