Ahmed Vefik Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ahmed Vefik Pasha
Vezir i Madh i Perandorisë Osmane
Në detyrë
4 shkurt 1878 – 18 prill 1878
MonarkuAbdul Hamid II
Paraprirë ngaAhmed Hamdi Pasha
Pasuar ngaMehmed Sadık Pasha
Në detyrë
1 dhjetor 1882 – 3 dhjetor 1882
MonarkuAbdul Hamid II
Paraprirë ngaMehmed Sadık Pasha
Pasuar ngaMehmed Said Pasha
Të dhëna vetjake
U lind më3 korrik 1823
Konstandinopojë, Perandoria Osmane
Vdiq më1891
Konstandinopojë, Perandoria Osmane
NënshtetësiaOsman

Ahmed Vefik Pasha (turqishtja osmane: احمد وفیق پاشا) (3 korrik 1823  – 2 prill 1891) ishte një burrë shteti, diplomat, studiues, dramaturg dhe përkthyes osman gjatë periudhës së Tanzimatit dhe Epokës së Parë Kushtetuese.[1] Ai u ngarkua me detyra të rangut të lartë qeveritar, duke përfshirë kryesimin e parlamentit të parë osman në vitin 1877.[2] Ai gjithashtu shërbeu si Vezir i Madh për dy periudha të shkurtra. Vefik gjithashtu themeloi teatrin e parë osman[3] dhe inicioi shfaqjet e para teatrale të stilit perëndimor në Bursa dhe përktheu veprat kryesore të Molierit. Portreti i tij u përshkrua në një ish-pullë kartolinë turke.[4]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ahmed Vefik Pasha lindi nga grekë,[5][6][7][8][9][10][11] paraardhësit e tij ishin konvertuar më parë në Islam, si shumë muslimanë të tjerë grekë, veçanërisht nga Kreta (turqit e Kretës) dhe Maqedonia e Jugut në atë që tani është Republika veriperëndimore e Greqisë (shih Vallahades).[5] Ai filloi shkollimin në 1831 në Konstandinopojë dhe më vonë shkoi në Paris me familjen e tij, ku u diplomua në Kolegjin Saint Louis.

Ahmed Vefik u bë dy herë Ministër i Arsimit i Perandorisë Osmane dhe Vezir i Madh. Ai ndërtoi një teatër në Bursa kur u emërua guvernator i qytetit. Në vitin 1860 ai u bë ambasador osman në Francë. Ai shkroi fjalorin e parë turk dhe konsiderohet të jetë ndër panturkistët e parë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ahmed Vefik Paşa" (në anglisht). www.britannica.com. Marrë më 2009-08-12. Ahmed Vefik Paşa Ottoman statesman and scholar born July 6, 1823, Constantinople [now Istanbul] died April 2, 1891, Constantinople. Ottoman statesman and scholar
 2. ^ "Ahmed Vefik Paşa" (në anglisht). www.britannica.com. Marrë më 2009-08-12. Ahmed Vefik Paşa Ottoman statesman and scholar born July 6, 1823, Constantinople [now Istanbul] died April 2, 1891, Constantinople… He presided over the first Ottoman Parliament (1877) and was twice appointed grand vizier (chief minister) for brief periods in 1878 and 1882.
 3. ^ "Ahmed Vefik Paşa" (në anglisht). www.britannica.com. Marrë më 2009-08-12. Ahmed Vefik Paşa Ottoman statesman and scholar born July 6, 1823, Constantinople [now Istanbul] died April 2, 1891, Constantinople....In 1879 he became the vali (governor) of Bursa, where he sponsored important reforms in sanitation, education, and agriculture and established the first Ottoman theatre.
 4. ^ http://4.bp.blogspot.com/-PS-meVFiM9M/UGvlsnAoQEI/AAAAAAAAGLM/K2VVM9MNFP4/s1600/untitledAVP.bmp Stampa:Bare URL image
 5. ^ a b Berkes, Niyazi; Ahmad, Feroz (1998). The development of secularism in Turkey (në anglisht). C. Hurst & Co. Publishers. fq. 29. ISBN 1-85065-344-5. Ahmed Vefik Pasa (1823-91), the grandson of a Greek convert to Islam and the holder of several of the highest positions, was one of those interested in Ottoman studies.
 6. ^ Galton, Sir Francis (1864). Vacation tourists and notes of travel in 1860 [1861, 1962-3] (në anglisht). Macmillan. fq. 91. OCLC 228708521. The statesman whom the Turks like best is Achmet Vefyk Effendi. Although a Greek by descent, he is a more orthodox Moslem than Fuad or Aali, and is the head of the reforming party, whose object is to bring about reform for the purpose of re-establishing the Turkish empire on the basis on which it stood in its palmy day, rather than adopt European customs.
 7. ^ Stewart, Desmond (1971). The Middle East: temple of Janus (në anglisht). Doubleday. fq. 189. OCLC 135026. Ahmed Vefik Pasha was the grandson of a Greek convert to Islam.
 8. ^ Layard, Austen Henry; Bruce, William Napier; Otway, Sir Arthur John (1903). Sir A. Henry Layard, G.C.B., D.C.L. (në anglisht). J. Murray. fq. 93. OCLC 24585567. Fuad Pasha — unlike Ahmed Vefyk, who had Greek blood in his veins — was a pure Turk by descent.
 9. ^ Pickthall, Marmaduke William; Islamic Culture Board; Asad, Muhammad (1975). Islamic culture (në anglisht). Islamic Culture Board - Hyderabad, Deccan. OCLC 1774508. Ahmad Vefik Pasha (grandson of a Greek convert) published influential works : Les Tuns Anciens et Modernes (1169) and Lahja-i-Osmani, respectively
 10. ^ Macfie, A. L. (1998). The end of the Ottoman Empire, 1908-1923 (në anglisht). Longman. fq. 85. ISBN 0-582-28763-4. In 1876 Ahmed Vefik Pasha, the grandson of a Greek convert to Islam, and a keen student of Turkish customs, published the first Turkish-Ottoman dictionary
 11. ^ Taher, Mohamed (1997). Encyclopaedic survey of Islamic culture (në anglisht). Anmol Publications PVT. LTD. fq. 97. ISBN 81-7488-487-4. Ahmad Vefik Pasha) (grandson of a Greek convert) published influential works : Les Turcs Anciens et Modernes ( 1 1 69) and Lahja-i-Osmani, respectively
Parardhësi 
Ahmed Hamdi Pasha
Vezir i Madh i Perandorisë Osmane
4 shkurt 1878 – 18 prill 1878
Pasardhësi 
Mehmed Sadık Pasha
Parardhësi 
Mehmed Said Pasha
Vezir i Madh i Perandorisë Osmane
1 dhjetor 1882 – 3 dhjetor 1882
Pasardhësi 
Mehmed Said Pasha