Ahmet Islam Canaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ahmet Lepenica
Emri i lindjesAhmet Islam Canaj
Lindur më1872
Lepenica
Vdekur më14 janar 1941 (68-69 vjet)
Lepenica
Në aleancë meShqipëria
Në komandëForcat shqiptare
Betejat/luftratLufta e Vlorës

Ahmet Lepenica i lindur Ahmet Islam Canaj (1872–1941) ishte një luftëtar dhe komandant shqiptar, i njohur për rolin e tij në Luftën e Vlorës kur të parregullt shqiptarë nën udhëheqjen e tij luftuan kundër trupave italiane.

Ahmet Lepenica lindi në vitin 1872 në fshatin Lepenicë të qarkut të Vlorës. Si i rritur shërbeu në ushtrinë osmane ku arriti gradën e kapitenit. Ai dezertoi ushtrinë osmane në vitin 1912 dhe mbrojti rajonin e Vlorës dhe delegatët shqiptarë gjatë Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Nga viti 1912 deri në vitin 1914, ndërsa u ngrit në gradën e majorit dhe u emërua komandant i forcave të xhandarmërisë shqiptare, ai luftoi kundër parregullsive greke në Shqipërinë e Jugut. Doli në pension në fshatin e lindjes kur Shqipëria e Jugut u pushtua nga trupat italiane gjatë Luftës së Parë Botërore. Në vitin 1919 u aktivizua sërish në politikën shqiptare dhe në vitin 1920 u emërua komandant i përgjithshëm i forcave shqiptare gjatë Luftës së Vlorës. Suksesi i Shqipërisë në fushën e betejës u pasua nga një traktat paqeje me Italinë, në të cilin Italia njohu integritetin territorial të shtetit shqiptar. Më pas u emërua komandant i xhandarëve shqiptarë në qarkun e Vlorës. Ahmet Lepenica mori pjesë në Revolucionin Demokratik të vitit 1924 në Shqipëri dhe kur forcat e Ahmet Zogut u kthyen ai migroi në Mbretërinë e Jugosllavisë. Në vitin 1926 u fal nga Ahmet Zogu dhe u lejua të kthehej në fshatin e lindjes. Ai vdiq atje më 14 janar 1941. Për rolin e tij u dekorua disa herë në 1962, 1992, 2005 dhe 2009.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ahmet Lepenica, commander in chief of Albanian forces in Vlora war of 1920. published May 07, 2010 Magazine "Albanian" (teksti në shqip)