Ahmet Pirishtina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ahmet Pirishtina
Kryetari i 24-të i Izmirit
Në detyrë
18 prill 1999 – 15 qershor 2004
Paraprirë ngaBurhan Özfatura
Pasuar ngaAziz Kocaoğlu
Të dhëna vetjake
U lind më8 prill 1952
Izmir, Turqi
Vdiq më15 qershor 2004 (52 vjet)
Izmir, Turqi
Partia politikePartia Republikane Popullore (2003-04)
Lidhjet e tjera
politike
Partia Demokratike e Majtë (1994-2003)
Rruga Ahmet Prishtina në Prizren, emëruar në nder të kryetarit

Ahmet Pirishtina (Turqisht: Ahmet Piriştina; 8 prill 1952 – 15 qershor 2004) ishte një politikan shqiptaro-turk i cili shërbeu si kryetar i Izmirit nga viti 1999 deri më 2004.[1]

Piriştina lindi në Izmir, Turqi. Ai u zgjodh kryetar i Izmirit në dy zgjedhje rradhazi, më 1999 dhe më 2004. Si kryetar ai u bë i njohur në Izmir për mbajtjen e premtimeve dhe duke qenë politikan i sinqertë.[1] Ai vdiq nga një sulm në zemër në moshën 52 vjeç.[1] Imazhi i kryetarit Pirishtina u mbulua nga banorët e Izmirit mbi ndërtesa, monumente, anije dhe autobusë, ndërsa mbi një milion njerëz morën pjesë në varrimin e tij.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Sami, Sedat (2006). Silent Capitulations: The Kemalist Republic Under Assault (në anglisht). iUniverse. fq. 4. ISBN 9780595387168. "In Izmir, the metropolis on the Aegean coast, Mayor Priştina died suddenly at the age of fifty-two following a massive heart attack. An entire city-its buildings, busses, boats, and monuments-were all draped with the photos of the late mayor. A crowd estimated in excess of one million attended his funeral. What was the reason behind the affection of the people for this son of Albanian immigrants. First, as a mayor, he has done something quite unusual for a politician: he had delivered on his promises. Second, he displayed an even more unusual characteristic: he was honest."