Jump to content

Akademia letoneze e Shkencave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Akademia e shkencës (letonisht: Latvijas Zinātņu akadēmija) është akademia zyrtare e shkencës së Letonisë dhe është një shoqatë e shkenctarëve kryesor të shtetit. Akademi u themelua nga Latvian Academy of Science. Ndohet në Riga.[1] Presidenti i Akademisë Letonese të Shkencës është Ojārs Spārītis.

Ndërtesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e Akademisë së Shkencave u ndërtua pas Luftës së Dytë Botërore, në mes të viteve 1953 dhe 1956, duke mbledhur financat e nevojshme nga kolkozët e sapothemeluar në Letoni dhe – si rritje e shpenzimeve të mëtejshme, për të mbledhur financat si “donacione vullnetare” u zbritën pagat e popullsisë rurale të Letonisë. Ndërtesa është e dekoruar me disa çekana dhe drapëra si dhe stoli popullore letoanese dhe motiuese. Duke qenë 108 metra e lartë (354 ft), ishte rrokaqielli i parë në republikë dhe ishte ndërtesa më e lartë deri në ndërtimin e Sëedbank Headquearters (121 metra, 397 ft), dhe në të njëjtën kohë, një nga ndërtesat më të larta të betonit të armuar në botë.

Ndërtesa, projektuar nga Osvalds Tilmanis, Vaidelotis Apsītis, dhe Kārlis Plūksne, është e ngjashme me rrokaqiejt e kohës së Stalnit, të cilat ishin përfaqësuese të asaj që njihet si arkitektura e Stalinit (nganjëherë e referuar si Klasicizmi socialist). Arkitetura e rrokaqiejve ngjan me shumë ndërtesa të Bashkimi Sovjetik në atë kohë, ndër të tjera edhe ndërtesa kryesore e Universitetit Shtetëror të Moskës. Nofkat lokale për këtë ndërtesë janë torta e ditëlindjes së Stalinit dhe Kremlini.

Pamja e qytetit të Rigës është e hapur për shikim nga publiku nga ballkoni i katit të 17-të (lartësia prej 65 metra, 213 ft).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Latvian Academy of Sciences website". Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2020. Marrë më 26 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)