Akalla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pamje nga Akalla

Akalla është një lagje (Suedisht: stadsdel) në Västerort, në komunën Stokhlom, Suedi. Lagjeja ndodhet 13 kilometra në veri-lindje të qendrës së StokholmitJärvafältet.

Emrat e rrugëve në Akalla janë të lidhura me Finlandën. Rruga kryesore quhet Sibeliusgången, për nder të kompozitorit finlandez Jean Sibelius, dhe është 900 metra e gjatë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia arrin afërsisht 9,100 banorë në 2018 dhe përqindja e banorëve të lindur të huaj është afërsisht 60.4 përqind dhe 78.9 përqind, përkatësisht, me prejardhje të huaj.[1] Kontinenti më i zakonshëm i lindjeve për njerëzit me prejardhje të huaj në 2018 është Azia (56.5 përqind e popullsisë) e ndjekur nga Afrika (19.5 përqind e popullsisë) dhe e ndjekur nga Evropa (vendet nordike përveç Suedisë, BE duke përjashtuar vendet nordike, Evropa duke përjashtuar BE) (17 , 7 përqind).[1]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Områdesfakta Akalla" (PDF, 176 kB). Stockholms stad. 2019. Marrë më 6 qershor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)