Komuna Stokholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna Stockholm
Komunë
noform
Bashkia e komunës së Stokholmit
Stema_figura
Stema e Komunës së Stokholmit
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Uppland, Södermanland
Qarku Qarku Stokholm
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 207,33 km2
 •  tokësore 187,16 km2
 •  ujore 20,17 km2
Popullsia 942 370 banorë (30 qershor 2017)
Dendësia 5 035,1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.stockholm.se

Komuna Stokholm ose Qyteti i Stokholmit (Suedisht: Stockholms kommun ose Stockholms stad) është komunë në Qarkun Stokholm. Komuna kufizohet me Komunën Tyresö në juglindje, Komunën Huddinge dhe Komunën Botkyrka në jug, Komunën Ekerö në perëndim, Komunën Järfälla në veri, Komunën Sollentuna dhe Komunën Danderyds, Komunën Sundbyberg dhe Komunën Solna në verilindje dhe veriperëndim, Komunën Lidingö dhe Komunën Nacka në lindje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur qeveria lokale erdhi në Suedi më 1863, Stokholmi ishte një nga 89 qyteteve të atëhershme të Suedisë. Së pari u zgjodh Këshilli i Qytetit. Qyteti ishte jashtë Qarkut Stokholm deri më 1968.

Stema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e komunës së Stokholmit e ka të vizatuar kokën e mbretit suedez Erik IX i Suedisë. Sipas legjendës, Eriku ishte mbret për katër vite.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Twinning Cities: International Relations. Municipality of Tirana. www.tirana.gov.al. Retrieved on 2008-01-25.
  2. ^ "Fraternity cities on Sarajevo Official Web Site". © City of Sarajevo 2001-2008. Marrë më 2008-11-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Saint Petersburg in figures - International and Interregional Ties". Saint Petersburg City Government. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2009. Marrë më 2008-10-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Riga municipality portal". Riga.lv. 20 maj 2008. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 4, 2008. Marrë më 2009-05-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)