Akinori Nishizawa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Akinori Nishizawa
Të dhënat personale
Emri i plotëAkinori Nishizawa
Data e lindjes (1976-06-18) 18 Qershor, 1976 (45 vjeç)
Vendi i lindjesShizuoka, Japoni
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1995–2000Cerezo Osaka
1995–1996Volendam
2001Espanyol
2001Cerezo Osaka
2001Bolton Wanderers
2002–2006Cerezo Osaka
2007–2008Shimizu S-Pulse
2009Cerezo Osaka
Ekipi kombëtar
1997–2002Japonia29(10)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Akinori Nishizawa (lindur më 18 Qershor 1976) është një ish-futbollist japonez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 29 ndeshje dhe ka shënuar 10 gola.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
1997 5 2
1998 0 0
1999 0 0
2000 11 6
2001 8 1
2002 5 1
Gjithsej 29 10

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]