Jump to content

Alain Juppé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alain Juppé 2015

Alain Marie Juppé (sq: Alan Zhype) lindi më 15 gusht 1945Mont-de-marsan në Francë dhe është një politikan francez. Juppe shërbeu për një periudhë te gjatë në ministri të ndryshme si ministër. Nga 27 shkurti 2011 shërbeu si ministër i punëve të jashtme dhe i çështjeve evropiane në qeverinë e presidentit francez Nicolas Sarkozy. Nga viti 1995 deri në vitin 1997 ishte kryeministër nën presidentin Jacques Chirac, kurse nën presidentin Nicolas Sarkozy shërbeu nga 2010-2011 si ministër i mbrojtjes. Juppe në vitet 1993-1995 ishte ministër i punëve të jashtme të Francës.

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]