Alaior

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alaior
Komunë
noform
Alaior from air
Stema_figuraBandera de Alayor (Islas Baleares).svg
Vendndodhja
Alaior is located in Spanjë
Alaior
Alaior

Koordinatat: 39°56′3″V 4°8′24″L / 39.93417°V 4.14000°L / 39.93417; 4.14000

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Balearik
Provinca Ishujt Balearik
Qarku Minorca
Kryetari i Bashkisë Josefa Gutiérrez Costa
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 110 km2
Lartësia 130 m (m.n.d.)
Popullsia 9610 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 7730
Prefiksi +34 (Spain) + 971 (Baleares)
Koordinatat 39° 56′ 3″ Veri

4° 8′ 24″ Lindje

Faqja Zyrtare alaior.org


Alaior është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Minorca, të provincës Ishujt Balearik, në Ishujt Balearik. Alaior ka 9610 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 110 km2.

Aktivitetet kryesore janë ; Turizmi, Punimi i Këpucëve , Kultivimi i Djathit , dhe Prodhimi i Materialeve të Ndërtimit. Mbrojtës i shenjtë i Komunës është Shën Lawrence dhe Saint Eulalia. Qendrat kryesore turistike janë: Biri Bou, Minorcë Sant Jaume, Torre Soli Cala'n Porter, dhe Cales Coves.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]