Jump to content

Alberti I i Belgjikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Albert I (8 prill 1875 - 17 shkurt 1934) ishte Mbreti i Belgjikës nga 23 dhjetor 1909 deri në vdekjen e tij në 1934.

Alberti lindi në Bruksel si fëmija i pestë dhe djali i dytë i Princit Philippe, Kontit të Flanders, dhe Princeshës Marie të Hohenzollern-Sigmaringen, Alberti pasoi xhaxhain e tij Leopold II në fronin belg në 1909. Ai u martua me Elisabetën e Bavarisë, me të cilën pati tre fëmijë.

Alberti sundoi gjatë një periudhe plot ngjarje në historinë e Belgjikës, e cila përfshinte periudhën e Luftës së Parë Botërore (1914-1918), kur pjesa më e madhe e Belgjikës ishte e pushtuar nga forcat gjermane . Ngjarje të tjera vendimtare të mbretërimit të tij përfshinin miratimin e Traktatit të Versajës në qershor 1919, qeverisjen e Kongos belge si një zotërim jashtë shtetit të Belgjikës së bashku me mandatin e Lidhjes së Kombeve të Ruanda-Urundi, rindërtimi i Belgjikës pas luftës. dhe pesë vitet e para të Depresionit të Madh (1929–1934).

Alberti vdiq në një aksident alpinizmi në Belgjikën lindore në vitin 1934, në moshën 58-vjeçare dhe u pasua nga djali i tij Leopold III ( r. 1934–1951 ). Ai është përmendur gjerësisht si Mbreti Kalorës (frëngjisht: Roi-Chevalier) ose Mbreti Ushtar (frëngjisht: Roi-Soldat) në Belgjikë në lidhje me rolin e tij gjatë Luftës së Parë Botërore.

  • Graham, Evelyn. Albert, King of the Belgians U.K. subtitle, "Submitted to and read by the Adjutant to the Chief of the King's Cabinet in Belgium"; American subtitle, "An Authorized Biography", Hutchinson & Co., London; Dodd, Mead & Company, New York. both (1929).
  • Galet, Emile Joseph. Albert King of the Belgians in the Great War (1931), detailed memoir by the military advisor to the King; covers 1912 to the end of October 1914
  • Woodward, David. "King Albert in World War I" History Today (1975) 25#9 pp. 638–43
  • D'Ydewalle, Charles. "Albert King of the Belgians"(1935) Translated by Phyllis Megroz D'Ydewalle a journalist describes his book in the foreword.."This book is not a history, it is a sheaf of memories" The final chapter contains interviews with the people who discovered the king's body after his climbing accident
  • Catherine Barjansky. Portraits with Backgrounds.
  • Mary Elizabeth Thomas, "Anglo-Belgian Military Relations and the Congo Question, 1911–1913", Journal of Modern History, Vol. 25, No. 2 (June 1953), pp. 157–165.
  • Page, Walter Hines; Page, Arthur Wilson (janar 1915). "The Well-Beloved King of The Belgians". The World's Work: A History of Our Time. XXIX: 280–288. Marrë më 2009-08-04. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • De Spiegeleer, Christoph (2015). "Royal Losses, Symbolic Politics and Media Events in Interwar Europe: Responses to the Accidental Deaths of King Albert I and Queen Astrid of Belgium (1934–1935)". Contemporary European History. 24 (2): 155–174. doi:10.1017/S096077731500003X. S2CID 232150434. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)