Monarkia e Belgjikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbreti i Belgëve
Koning der Belgen (Holandisht)
Roi des Belges (Frëngjisht)
König der Belgier (Gjermanisht)
Në detyrë
Filipi
since 21 korrik 2013
Të dhënat
StiliMadhëria Madhëria e Tij
Trashëgimtar i fronitPrincesha Elisabeth, Dukesha e Brabantit
Monarku i parëLeopold I
Vendosja21 korrik 1831
VendbanimPallati Mbretëror i Brukselit
Kështjella Mbretërore e Laeken
FaqjaMonarkia belge

Belgjika është një monarki kushtetuese, trashëgimore dhe popullore. Monarku titullohet mbret ose mbretëreshë e belgëve (holandisht: Koning (in) der Belgen, frëngjisht: Roi / Reine des Belges, gjermanisht: König (in) der Belgier) dhe shërben si kreu i shtetit të vendit. Kanë qenë shtatë mbretër që nga pavarësia në vitin 1830.

Mbreti i tanishëm, Filipi i Belgjikës, u ngjit në fron më 21 korrik 2013, pas abdikimit të babai të tij.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]