Jump to content

Filipi i Belgjikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Filip
Mbreti i Belgëve
Mbretërimi21 korrik 2013 - duke vazhduar
ParaardhësAlbert
ShtëpiaMonarkia e Belgjikës (dega Sakse-Koburg dhe Gothës)
I atiAlbert II i Belgëve
E ëmaMbretëresha Paolo e Belgjikës
U lind15 prill 1960
Kështjella Belvédère, Laeken, Bruksel, Belgjikë

Filip (në holandisht) ose Philip (në gjermanisht) (Holandiht: Filip Leopold Lodewijk Maria, Frëngjisht: Philippe Léopold Louis Marie, Gjermanisht: Philipp Leopold Ludwig Maria; lindi më 15 prill 1960) është Mbreti i Belgëve, pasi është ngjitur në fron më 21 korrik 2013, pas dorëheqjes nga babai i tij. Ai është fëmija më i madh i mbretit Albert II, të cilin ai e fitoi pas abdikimit të Albertit për arsye shëndetësore dhe Mbretëreshës Paola. Ai u martua me Jonkvrouw Mathilde d'Udekem d'Acoz në vitin 1999, me të cilin ka katër fëmijë. Fëmija i madh i Mbretit Filip dhe Mbretëreshës Mathilde, Princesha Elisabeth, është e para në linjën e trashëgimisë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filip lindi më 15 prill 1960 gjatë sundimit të xhaxhait të tij, Mbretit Baudouin të Belgjikës. Babai i tij, Princi Albert, Princi i Liège (më vonë Mbreti Albert II) ishte djali i dytë i Mbretit Leopold III të Belgjikës] dhe vëlla i vogël i Baudouin. Nëna e tij, Paola, Princesha e Liège (më vonë Mbretëresha Paola), është vajza e aristokratit italian Fulco VIII, Princit Fulco Ruffo di Calabria, Duka i 6-të i Guardia Lombarda. Nëna e tij rrjedh nga Shtëpia e La Fayette dhe mbreti është një pasardhës i Gilbert du Motier, Marquis de Lafayette dhe Marie Adrienne Françoise de Noailles.

Ai lindi në Kështjellën BelvédèreLaeken në veri të Brukselit. Ai u pagëzua një muaj më vonë në kishën e Saint Jacques-sur-Coudenberg në Bruksel më 17 maj[1] dhe e quajti Philippe sipas stërgjyshit të tij Princit Philippe, Kont i Flanders. Kumbarët e tij ishin gjyshi nga babai, Mbreti Leopold III dhe gjyshja e tij nga nëna, Donna Luisa, Princesha Ruffo di Calabria.[2]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1978 deri në 1981, Filipi u arsimua në Akademinë Mbretërore Ushtarake Belge në "Promotion Toutes Armes" të 118-të. Më 26 shtator 1980, ai u emërua toger i dytë dhe bëri betimin e oficerit.[3]

Ai vazhdoi arsimin e tij në Trinity College, Oksford dhe ai ndoqi shkollën pasuniversitare në Universitetin Stanford, Kalifornia, ku u diplomua në vitin 1985 me një diplomë MAshkenca politike.[3] Ai mori krahët e pilotit të tij luftarak dhe certifikatat e tij si parashutist dhe komando. Në vitin 1989, ai ndoqi një sërë seancash speciale në Institutin Mbrojtës të Lartë Mbretëror. Në të njëjtin vit, ai u gradua në kolonel.

Në vitin 1993 Mbreti Baudouin vdiq në Spanjë, Alberti u bë mbreti i ri dhe Philippe u bë trashëgimtari i ri, i titulluar Duka i Brabantit.

Më 25 mars 2001, princi u emërua në gradën e gjeneral majoritKomponentin Tokësor dhe Komponentin Ajror dhe në gradën e rear admiralKomponentin Detar.[3]

Martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbreti Filip dhe Mbretëresha Mathilde duke bërë me duar turmave në Bruksel pas betimit të Filipit si mbret i ri belg.

Filip u martua me Mathilde d'Udekem d'Acoz, bija e një konti valon të një familjeje fisnike belge dhe linjë femër pasardhëse e familjeve fisnike polake siç janë princat Sapieha dhe akuza Komorowski, më 4 dhjetor 1999 në Bruksel, në një ceremoni civile në Bashkinë e Brukselit dhe një ceremoni fetare në Katedrale e Shën Mëhillit dhe Shën Gudules në Bruksel. Ata kanë katër fëmijë:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ J.M. (8 maj 2001). "Le baptême en l'église royale..." dh.be (në frëngjisht). Marrë më 11 dhjetor 2015.
  2. ^ "Prince Philippe : la ligne du temps d'une vie passée devant les caméras". RTBF.be (në frëngjisht). Marrë më 11 dhjetor 2015.
  3. ^ a b c "The King, the Queen and their Family" (në anglisht). Marrë më 22 korrik 2016.