Albert II i Belgëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Albert II (i lindur më 6 qershor 1934Bruksel ; më emer te plotë Albert Felix Humbert, Theodor Christian Eugen Maria), që nga viti 1993, është i gjashti Mbreti i Belgjikës nga Dhoma e Saksonisë dhe Koburg-Gotha. Ai pasoi vëllanë e tij pa fëmijë më të moshuar të fronit Baudouin ose ne Hollandisht Baudewijn (1930-1993).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albert II, lindi në 1934 në Kështjellën StuyvenbergBruksel. Ai është djali më i vogël i Mbretit Leopold III dhe gruas së tij të parë princeshës Astrid nga Suedia e cila vdes në nje aksident komunikacioni një vit pasi lindi princi Alberti II. Vëllai dhe e motra e tij janë Joséphine Charlotte (1927-2005) dhe Baudouin (1930-1993). Përveç kësaj, ai ka një tjetër vëlla nga babai Alexander (* 1942) dhe dy gjysmë-motra, Marie-Christine (* 1951) dhe Marie-Esmeralda (* 1956) nga martesa e dytë e babait të tij.

Në fillim të Luftës së dytë botërore, princi iku me vëllain dhe motrat e tij në Francë dhe më pastaj në Spanjë. Megjithatë, ata u kthyen në Belgjikë1940 ku dhe jetuan në Laeken Leken dhe në Ciergnon. Më 1944 ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në Gjermani dhe më vonë në Austri. Pas çlirimit 1945 deri në 1950 familja jetoj në PregnyZvicrës ku njekohësisht, ne kete kohe princi Albert II vijoj mesime ne nje shkollë private (Instituti Rosey).


Princi Albert është martuar në 2 korrik 1959, me princeshën italiane Paola Ruffo di Calabria (l. 1937). Me këtë, ai ka tre fëmijë, Princi trashëgimtar Philipp (1960 *), Princesha Astrid (1962 *) dhe Princi Laurent ( 1963 *). Nga 19621993 Albert ishte Kryetar Nderi i Bordit të Zyrës së Tregtisë së jashtme belge. Në këtë rol ai bënte më shumë se njëqind misione biznesi. Nga 19581993 ai ishte kryetari i Kryqit të Kuq belg, këtë zyrë pastaj e mori princesha Astrid, vajza e tij. Mbreti Albert në 1993 emerohet mbret pas vdekjes se vellait te tij Baudouin, i cili nuk kishte fëmijë pa fëmijë. Më 9 gusht 1993 Albert II bëri betimin e tij në Kushtetutën belge.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]