Alcides Ghiggia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alcides Ghiggia
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAlcides Edgardo Ghiggia
Datëlindja (1926-12-22) 22 dhjetor 1926 (97 vjeç)
VendlindjaMontevideo, Uruguaji
Gjatësia1.69 m (5 ft 7 in)
PozicioniAnësor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1948–1953Peñarol169(26)
1953–1961Roma201(19)
1961–1962Milan4(0)
1962–1967Danubio128(12)
Gjithsej502(57)
Karriera ndërkombëtare
1950–1965Uruguaji12(4)
1957–1959Italia5(1)
Skuadra të menaxhuara
1980Peñarol
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Alcides Edgardo Ghiggia (lindur më 22 Dhjetor 1926) është një ish futbollist. Ai fitoi famë të madhe për rolin e tij vendimtar në ndeshjen finaleKupës së Botës 1950. Ai është gjithashtu një nga lojtarët e paktë që jeton në ditët e sotme që nga ajo finale.[1]

Ai gjatë karrierës së tij ka luajtur me dy kombëtare: me Uruguajin dhe Italinë. Ai gjithashtu ka luajtur për klubet uruguajiane Peñarol dhe Danubio dhe për klubet italiane Roma dhe Milan.

Ai ka qënë trajner i Peñarol në vitin 1980.[2][3]

Më 29 Dhjetor 2009, Brazili e nderoi Ghiggian duke festuar golin e tij vendimtar në fitoren 2–1 të Uruguajit në finale kundër Brazilit në Kupën e Botës 1950. Më pas, Ghiggia u rikthye në stadiumin Maracanã pas më shumë se 60 vitesh për nderimin e tij dhe mbolli këmbët e tij së bashku me këmbët e legjendave si Pelé i Brazilit, Eusébio i Portugalisë dhe Franz Beckenbauer i Gjermanisë në ecjen e famës së stadiumit Maracanã. Alcides Ghiggia ishte shumë i emocionuar dhe e falenderoi Brazilin pavarësisht se ajo ndeshje kujtohet si ndeshja më zgjënjyese në historinë e futbollit brazilian që quhet Maracanazo.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bruce Douglas (20 maj 2014). "World Cup stories: Ghiggia - the 'ghost' who silenced the Maracana" [Historitë e Kupës së Botës: Ghiggia - 'fantazma' që heshti Maracananë] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 20 maj 2014.
  2. ^ Bellos, Alex (2005). Futebol The Brazilian Way of Life (në anglisht). Bloomsbury, New York and London. Marrë më 12 maj 2012.
  3. ^ "Alcides Ghiggia" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2019. Marrë më 20 maj 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]