Alejandro Sanz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alejandro Sanz
Informacione
EmriAlejandro Sánchez Pizarro
Lindja18 dhjetor 1968
PrejardhjaFlag of Spain.svg Madrid, Spanjë
ZhanriPop latino
LabelWarner Music Benelux
Instrument(e)Vokal
Kitarë
Vite aktiv1991
Webfaqja
AlejandroSanz.com


Alejandro Sanz lindi më 18 dhjetor 1968Madrid; lindi si Alejandro Sánchez Pizarro. Është një pop këngëtar spanjoll.

Sanz u lindur si biri i dytë të María Pizarro Medina dhe Jesús Sánchez Madero. Në moshën e 7 vjet filloi ai, të luajnë kitarë. Tre vite më vonë kompozoi ai së pari vet kënga. Me 16 vjet shkoi Sanz në Moratalaz dhe vizitoi aty kursin menegjemente.

Ndërkombëtare u bë Sanz i njohur më këngën La Tortura, një duet me këngëtaren kolumbiane Shakira.

Ai pati edhe një paraqitje te telenovela Famë dhe Dashuri, por vetëm ka kënduar.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alejandro SanzIMDb


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.