Jump to content

Famë dhe Dashuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Famë dhe Dashuri
Celebridade
GjiniaDramë, Romancë, Telenovela
Krijuar ngaGilberto Braga
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseRoberto De Carvalho
Arnaldo Jabor
Rita Lee
Alanis Morissette - "Offer"
ShtetiBrazili
Gjuha në prodhimin origjinalPortugalisht
Nr. i episodeve180
Prodhimi
Kohëzgjatja45
Kompania e prodhimitGlobo
Transmetimi
Transmetimi origjinal13 tetor 2003
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Famë dhe Dashuri ishte një telenovelë nga Brazili në titullin origjinal Celebridade, i prodhuar nga Rede Globo e realizuar nga 13 tetori 2003 deri me 26 qershor 2004, shkruar nga Gilberto Braga, Leonor Bassères, Sérgio Marques, Márcia Prates, Maria Helena Nascimento, Denise Bandeira, Ângela Chaves e Ricardo Linhares e drejtuar nga Denis Carvalho.

Kuriozitete për Telenovelën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • E transmetuar nga nga 13 teori 2003 deri me 26 qershor 2004, me 221 episode.
  • Një sukses I madh në Brazil dhe me tej, Fame e Dashuri mori mesatarisht 46 pike, duke kaluar edhe telenovelën “Gra te dashuruara”.
  • Fraza te mëdha te Claudia Abreu dhe Fábio Assunção, që luajnë me mistrecet si Lauren dhe Renaton. E akuzuar sikur ajo falte karakteret e këqija, kjo telenovele ka shume faza dhe thënie për këto lloj personazhesh. Si Beatriz Ana Nogueira, që i dha Ana Paula një ton komedie. E njëjta për Darlenen, Debora Secco, e afte te bej gjithçka që te realizoj enderrene saj për tu bere e famshme. Për mua është një personazh I madh. Edhe me prezencën e Marcio Garcia, si Marcos, I cili bashkohet me Lauren.
  • Telenovela e luajtur edhe nga Bruno Gagliasso për here te pare, kur ai ishte 19 vjeç, me rolin e Injacios. Për moshe në tij është një rol I madh. Ai pati një sukses dhe me vone u ftua për shume telenovela te tjera, dhe vazhdon edhe sot.

Aktorët dhe Rolët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteri Aktori Sinkronizuesi (Shqip) Foto
Maria Clara Diniz Malu Mader Ema Andrea
Fernando Amorim Marcos Palmeira Dorian Ramaliu
Otavio Albuquerque Thiago Lacerda
Renato Mendes Fábio Assuncao Genc Gjineci
Beatriz Vasconcelos Amorim Deborah Evelyn Evis Trebicka
Darlene Sampaio Deborah Secco Nigela Ruka
Zhaklin/Jacqueline Joy Juliana Paes Rozina Prendi
Laura Cláudia Abreu Desantila Kristo
Ana Paula Ana Beatriz Nogueira Gladiola Harizaj
Ubaldo Quintela Gracindo Junior
Salvador Amorim Roberto Bonfim Sokol Angjeli
Lino Vasconcelos Hugo Carvana Xhelil Aliu
Ademar Sampaio Daniel Dantas Nikolla Lena
Noemia Júlia Lemmertz Andeta Radi
Markos Rangel Marcio Garcia Bledi Naska
Neilto Taumaturgo Ferreira Ksenofoni Ilia
Zhoel/Joel Cavalcanti Andre Barros Ervin Bejleri
Elieta Isabela Garcia Klodiana Keco
Ernesto Lopes Roberto Pirillo Arben Mevlani
Fabiana Joana Lima Verde Klodeta Difi
Kristiano Alert Çeloaliaj
Korina Eli Bici
Bruno Koloreto Cukali
Kaio/Caio Mendes Theo Becker Armand Peza
Ivan Erjon Beci
Katia Albana Perhati
Yolanda/Jolanda Nathalia Timberg Kozeta Hoxha
Olga Cristina Amadeo Eneida Xhelili
Zaira Janaina Lince Eftiola Laçka
Zeka Devid Duma
Kiroz/Queiroz Otavio Muller Edmond Zalla
Sandra Moutinho Juliana Knust Albana Aliu
Palmira Mirela Skara
Iara Sheron Menezes Manjola Merlika
Vladimir Marcelo Faria Julian Deda
Tadeo Alban Krasniqi
Paulo Cesar Assunção Paulo Vilhena Visar Lala
Hersilia Mimoza Aliaj
Viktoria/Vitoria Debora Lamm Anita Shepllo
Rexhina/Regina Aline Borges Denald Teli
Alsir Merkur Bozgo
Fabio Vasconcelos Amorim Bruno Ferrari Orion Halili
Tania Eni Hajderlli


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]