Alanis Morissette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alanis Morissette
Alaniss.jpg
Alanis Morissette
Informacione
EmriAlanis Nadine Morissette
Lindja1 qershor 1974
PrejardhjaFlag of Canada.svg Ottawa, Ontario, Kanada
Profesion(e)Këngëtare
aktore
kompozitore
producente
LabelMCA
Maverick
Instrument(e)Kitarë
flaut/fyell
harmonikë
tastierë
vokal
Vite aktiv1987
Webfaqja
www.alanis.com


Alanis Nadine Morissette (1 qershor 1974Ontario, Kanada) është këngëtare, kompozitore, producente muzike dhe aktore amerikano-veriore. Ajo posedon dyshtetësi: kanadeze dhe amerikane.

Albumi i saj debutues internacional Jagged Little Pill (1995) shiti 30 milion kopje dhe u rendit në vendin e tretë të albumeve më të shitura të të gjitha kohërave pas albumit ThrillerMichael Jackson-it dhe Back in BlackAC/DC.

Këtij albumi i pasuan një numër i albumeve komercialisht më pak të suksesshme si Supposed Former Infatuation Junkie (1998), Under Rug Swept (2002) dhe So-Called Chaos (2004).

Muzika e saj u takon zhanreve alternativ-rok, pop–rok dhe dance-pop.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet

 • 1991: Alanis
 • 1992: Now Is The Time
 • 1995: Jagged Little Pill
 • 1998: Supposed Former Infatuation Junkie
 • 1999: MTV Unplugged
 • 2002: Under Rug Swept
 • 2002: Feast On Scraps
 • 2004: So-Called Chaos
 • 2005: Jagged Little Pill Acoustic
 • 2005: The Collection

Këngët

 • 1987: Fate Stay With Me
 • 1991: Too Hot
 • 1991: Walk Away
 • 1991: Feel Your Love
 • 1992: Plastic
 • 1992: An Emotion Away
 • 1992: No Apologies
 • 1992: Real World
 • 1993: (Change Is) Never A Waste Of Time
 • 1993: You Oughta Know
 • 1995: Hand In My Pocket
 • 1996: Ironic
 • 1996: You Learn
 • 1996: Head Over Feet
 • 1996: All I Really Want
 • 1998: Uninvited
 • 1998: Thank U
 • 1999: So Pure
 • 1999: Joining You
 • 1999: Unsent
 • 1999: That I Would Be Good (Unplugged)
 • 2000: King Of Pain (Unplugged)
 • 2000: You Learn (Unplugged)
 • 2001: Utopia
 • 2002: Hands Clean
 • 2002: Precious Illusions
 • 2002: Simple Together
 • 2004: Everything
 • 2004: Out Is Through
 • 2004: Eight Easy Steps
 • 2005: Hand In My Pocket (acoustic)
 • 2005: Crazy
 • 2005: Wunderkind