Beti e Shëmtuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
Betty2b.jpg
Ana María Orozco si Beti
Titulli shqip: Beti e Shëmtuar
Titulli origjinal: Yo Soy Betty la Fea
Shteti i prodhimit: Kolumbia
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
1999
Kohëzgjatja e një episode: rreth 24 minuta
Episode: 169
Gjuha origjinale: Spanisht
Intro: Yolanda Rayo - Se Dice de Mi
Studio / Prodhuesi(t): RCN
Krijuesi(t): Fernando Gaitan
Zhanri: Telenovelë, Dramë dhe Komedi
Transmetimi i parë në TV: 12 shtator 1999
Interpretojnë

Beti e Shëmtuar (origj. Yo Soy Betty la Fea - sqt. Une jam Beti, e Shëmtuara) ishte një Telenovel e Kolumbisë1999 në televizion u transmetua, në televizionet Shqip ky Telenovel u transmetua 2005Top Channel dhe KTV (Koha Vision), por veç me nën-titull, e jo dubluar si te Famë dhe Dashuri.

Tema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ketë telenovelë flitet për Beti-n (Beatriz Aurora Pinzon Solano), një vajzë e shëmtuar, por e suksesshme dhe inteligjente. Ajo është sekretare e firmës së modës së Armando-s (Armando Mendoza Saenz), me të cilin Beti është e dashuruar, por ai është i martuar. Pas një farë kohe edhe Armando dashurohet me Betin, derisa të dy martohen. Këtu telenovela merr fund.

Versionet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aq shumë sukses ka pasur Beti, saqë disa kompani prodhimi kanë provuar të fitojnë licensimin për të prodhuar në gjuhë të veta, dhe kështu kanë dalë disa versione, si versioni gjerman i kësaj Telenovel Verliebt in Berlin (sqt. I dashuruar në Berlin), ku aty protagonisti e ka emrin Lisa, por tema është e njëjtë, disa shtete e kanë dubluar ketë Telenovelë, si Kina, Filipinet dhe Rusia. Salma Hayek një aktore e njohur meksikane në ShBA ka fituar licensimin për të prodhuar 2006/2007 me firmë produksione të vetë dhe me stacionin televizione ABC, kjo Telenovelë në gjuhën angleze do të transmetohet me titullin Ugly Betty (sqt.: Beti e Shëmtuar), në versionin amerikan do të luajë America Ferrera Betty.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]