Stuhia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stuhi klasike, me vetëtima. Në verën e vitit 2013. Argjentinë. Los cocos, provinca e Kordobës.

Një stuhi është çdo gjendje e shqetësuar e mjedisit natyror ose atmosferës së një trupi astronomik. Mund të karakterizohet nga ndërprerje të konsiderueshme të kushteve normale si erë e fortë, tornado, breshër, bubullima dhe vetëtima, reshje të dendura (stuhi bore, stuhi shiu), shi i fortë ngrirës (stuhi akulli), erëra të forta (ciklon tropikal, stuhi ere ), era që transporton disa substanca nëpër atmosferë, si në një stuhi pluhuri, midis formave të tjera të motit të rëndë.

Stuhitë kanë potencialin të dëmtojnë jetë dhe prona nëpërmjet stuhisë, shiut të dendur ose borës që shkakton përmbytje ose pamundësi rrugore, rrufe, zjarre në erë dhe prerje vertikale dhe horizontale të erës. Sistemet me reshje dhe kohëzgjatje të konsiderueshme ndihmojnë në zbutjen e thatësirës në vendet ku lëvizin. Reshjet e dendura të borës mund të lejojnë që të zhvillohen aktivitete të veçanta rekreative, të cilat nuk do të ishin të mundura ndryshe, të tilla si skijimi dhe lëvizja me borë.

Stuhitë krijohen kur një qendër e presionit të ulët zhvillohet me sistemin e presionit të lartë që e rrethon atë. Ky kombinim i forcave kundërshtare mund të krijojë erëra dhe të rezultojë në formimin e reve të stuhisë si kumulonimbus. Zona të vogla të lokalizuara me presion të ulët mund të formohen nga ajri i nxehtë që ngrihet nga toka e nxehtë, duke rezultuar në shqetësime më të vogla si djajtë e pluhurit dhe vorbullat.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]