Aleks Arnauti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Aleks Arnauti lindi në Damask të Sirisë në vitin 1926, është artist shqiptaro-amerikan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e tij, babai nga Shkupi dhe e ëma nga Kosova, u shpërngulën në Selanik, mandej në Izmir, e nga viti 1920 në Dmask të Sirisë. Babai itij Bakiu ishte roje personale e guvernatorit francez në Damask.

Aleks Arnauti u rrit dhe u shkollua në Damask, pastaj vajti në Egjypt dhe u specializua në degën e Artit. Pas specializimit shkoi në Brazil. Pas shumë mundimeve gjeti punë në Amasadën Amerikane. Kjo punë nuk i shkoi përshtat. Pas tre viteve kaloi në New York.

Më 1950 themeloi studion e tij private krijuese për filma vizatimor “AIA” e cila vazhdon të ekzistoj edhe sot në Sherman Ouoks afër Hollywoodit.


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.