Aleksa Demie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alexa Demie
Demie in 2019
U lind në
ProfesioniActress
Vite aktiviteti2013–present

Alexa Demie është një aktore dhe këngëtare amerikane. Ajo njihet më së shumti për rolin e saj si Maddy Perez në serialin televiziv HBO Euphoria . Ajo vazhdoi të luajë në filmin e moshës së vjetër Mid90s (2018) dhe në filmin dramatik Waves (2019). Ajo është shfaqur edhe në videoklipe të shumta, poashtu eshte ikon e modes se viteve 90 dhe asaj te sotme.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi ne Los Angeles, Demie u rrit në lagjen e Atwater Village. Ajo u rrit nga nëna e saj, Rose Mendez, një grimere, familja e së cilës emigroi në Los Anxhelos nga Meksika kur ajo ishte foshnjë dhe e cila mbeti shtatzënë me Demie në një moshë "jashtëzakonisht të re". [1] [2] [3] [4] Demie ka thënë se ajo "nuk është rritur me figurat më të mira mashkullore në jetën e saj" ose "shumë respekt për burrat". [5] Ajo jetonte në një apartament përballë një laboratori metematikor dhe ngjitur me disa të varur nga metanika, me studion e regjistrimit Black Eyed Peas. [6] Sipas saj, gjatë rritjes në shtëpinë e saj ka pasur zënka dhe të bërtitura dhe ajo ka ikur nga shtëpia si adoleshente për t'i shpëtuar ambientit toksik familjar. [7] Megjithatë, ajo e ka përshkruar familjen e saj si “shumë mbështetëse” dhe “atje për njëri-tjetrin”. [1] [8] [5]

  1. ^ a b Oswaks, Molly (8 shtator 2019). "Alexa Demie, a Breakout Star of 'Euphoria,' Has Hidden Talents". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2020. Marrë më 26 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hess, Liam (24 nëntor 2021). "Enter the World of Petra Collins and Alexa Demie's Eerie, Erotic 'Fairy Tales'". Vogue. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gooding, Sarah (15 nëntor 2019). "Alexa Demie and Taylor Russell on 'Waves' and the power of empathy". i-D. Marrë më 18 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Eden, Nellie (31 tetor 2019). "Under the spell of Euphoria's Alexa Demie". Dazed (në anglisht). Marrë më 20 mars 2022.
  5. ^ a b Byers, Rosie (9 tetor 2019). "Euphoria's Alexa Demie Talks Her Role As Maddy In The Autumn 19 Issue". Wonderland. Marrë më 16 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Hundley, Jessica (12 dhjetor 2019). "Alexa Demie: This is the Girl". The Face (në anglishte britanike). Marrë më 15 mars 2022.
  7. ^ Cafolla, Anna (4 dhjetor 2020). "Alexa Demie Manifests Her 2021 Destiny". Cultured. Marrë më 15 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Conde, Arturo (22 nëntor 2019). "In 'Waves,' Mexican American actress Alexa Demie underscores the price of defiance". NBC News (në anglisht). Marrë më 14 mars 2022.