Aleksandër Alavanos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aleksandër Alavanos.

Aleksandër Alekos Alavanos (* 22 maj 1950Athina) është një politikan me orientim te majte grek.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alavanos studioi shkencat ekonomike. Nga 1981 deri me 2004 ka qene parlamentar në Parlamentin Evropian. Me 2004 parlamentar në Parlamentin Grek. Nga 2004 deri 2008 ka qene një pasues i Nikos Konstantopoulos kryetari i partisë se partisë greke Synaspismos. Atë e pasoi si kryetar partie Alexis Tsipras. Me 2011 e la partine Synaspismos dhe u be bashkëthemelues i partisë se majte Fronti i solidaritetit dhe ndryshimit . Alavanos është i martuar me Ekaterini Charalambaki e martuar dhe ka dy fëmije.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]