Aleksandër Fan der Belën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aleksandër Van der Bellen
Vdb1.jpg
Presidenti i Austrisë
Në zyrë
8 korrik 2016 – në vazhdim
PasardhësiHeinz Fischer
Kryetari i Partisë së Gjelbërt
Në zyrë
13 dhjetor 1997 – 3 tetor 2008
PasardhësiChristoph Chorherr
Pasuar ngaEva Glawischnig-Piesczek
Të dhënat vetjake
Lindur më18 janar 1944
Vjenë Austri
Partia politikePartia Demokratike Socialiste (Para vitit 1992)
Partia e Gjelbërt (1992-2016)
I pavarur (2016-në vazhdim)

Aleksandër Van der Bellen lindi më 18 janar 1944Vjenë, Austri, është politikan dhe ekonomist austriak.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i tij, Aleksandër Konstantini ishte rus dhe nëna e tij, Alma ishte nga Estonia. Si prindërit e tij, Aleksandër Van der Bellen ishte me origjinë estonez. Prindërit e tij kanë folur rusisht me njërin-tjetrin, por Aleksandri ka mësuar disa fjalë rusisht.

Zgjedhja presidenciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aleksandri u nominua si kandidat për Partinë e Gjelbërt për zgjedhjen presidenciale 2016. Ai shkoi kundër kandidatit nga Partia e Lirisë, Norbert Hofer. Van der Bellen fitoi në raundin e dytë me 50,3 % vota, ndërkohë Norbert Hoferi kishte 49,7 % vota.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van der Bellen është në martesën e tij të dytë dhe ka dy djem me gruan e tij të parë.